Po niemal 10 latach od rozpoczęcia budowy Túnel Emisor Oriente (TEO, Kolektor Wschodni), poziom zaawansowania prac szacuje się na około 76%. Choć TEO – kolektor, który ma zbierać wodę opadową - jest kluczowym elementem systemu przeciwpowodziowego, nie będzie gotowy przed porą deszczową w 2018 r.
Túnel Emisor Oriente: co słychać na budowie megatunelu? Fot. grupolacumbre.com
Jak wynika ze słów Ramona Aguirre, dyrektora przedsiębiorstwa wodociągowego w Meksyku, potrzeba więcej niż roku na dokończenie budowy.
Zrealizowany projekt będzie stanowił ważne wsparcie dla systemu – potwierdził Aguirre. Choć do tej pory deszcze nie sforsowały systemu miejskiego, problemy pojawiały się lokalnie – dodał.
Niewydolny od dziesiątek lat stołeczny system kanalizacyjny Meksyku rozpoczęto modernizować w 2007 r., przeznaczając na to około 2,8 mld USD. Program budowy nowej sieci zaplanowano na 5 lat – w tym czasie miał powstać m.in. 62-kilometrowy TEO o średnicy wewnętrznej 7 m i przepustowości 150m3/s, który miało drążyć aż sześć maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine) na głębokości 150-200 m.
Trasa TEO została podzielona na sześć odcinków, a te z kolei na mniejsze części – na niektórych z nich prace jeszcze w ogóle się nie rozpoczęły.
Dobrą wiadomością może być to, iż pierwszych 10 km kolektora zostało oddane już do użytku i zbiera wody opadowe spływające ze zbiegu rzek Rio de los Remedios i Grand Canal (wpływających do Las Américas), później przekierowując je już na zewnątrz najgłębszej części Doliny Meksyku. Wody gromadzone są w Gran Canal del Desagüe, z którego woda jest specjalnie wypompowywana.
Skąd tak wielkie opóźnienie?
Comisión Nacional del Agua – krajowy organ sprawujący pieczę nad system wod-kan – wyjaśnia, że w momencie podpisania umów i rozpoczęcia prac, nie istniał jeszcze projekt wykonawczy, nie były też gotowe badania gruntu.
W trakcie trwania realizacji projektu należało dokonywać różnych modyfikacji trasy tunelu, tak by uniknąć na trasie drążenia skał, co mogłoby być sporym utrudnieniem dla maszyn tunelujących.
I tak będzie powódź
Aguirre, choć pokłada spore nadzieje w nowym kolektorze, mówi głośno o tym, że nie jest to remedium na grożące Meksykowi katastrofy:
System przeciwpowodziowy składa się z dwóch elementów: stołecznego i pozamiejskiego. Nawet jeśli stołeczna kanalizacja deszczowa jest pusta, woda płynąca z terenów pozamiejskich jest w stanie ją przepełnić.
W lipcu 2016 r. portal Excélsior opublikował wyliczenie, z którego wynika, że budżet inwestycji wzrósł ponad dwukrotnie – z około 1,2 mld USD do 2,64 mld USD.
Przeczytaj także: 12 maszyn TBM będzie drążyć tunele dla wodociągu w Kalifornii
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.