Musimy być przygotowani na zagrożenia, jakie niosą ze sobą nadmierne opady deszczu. Realizacja tego projektu pozwoli nam stworzyć profesjonalny system odprowadzania wód opadowych. Nie chcemy, by Zielona Góra ciągle była zalewana. Dzięki temu zabezpieczymy miasto przed lokalnymi podtopieniami i zminimalizujemy problem, z którym od lat walczymy – powiedział Janusz Kubicki, prezydent miasta.

Projekt obejmuje 12 zadań, które będą realizowane w różnych obszarach miastach. W planach jest m.in. budowa kanalizacji deszczowej i kolektorów deszczowych, rozdział kanalizacji ogólnospławnej, budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego, zagospodarowanie wód cieku, budowa stawu parkowego na cieku Dłubnia oraz budowa urządzeń podczyszczających wody opadowe i roztopowe w zlewni kanału Gęśnik. W sumie powstanie prawie 5 km sieci kanalizacyjnej, pięć zbiorników na deszczówkę oraz dziewięć separatorów, w których będzie ona wstępnie oczyszczana. Dodatkowo renowacji poddane zostaną odcinki kanalizacji o łącznej długości 7,8 km.

Wody opadowe na terenie Zielonej Góry będą odprowadzane z terenów utwardzonych oraz efektywnie wykorzystywane m.in. do nawadniania terenów zielonych w mieście.

Cały projekt realizowany będzie od kwietnia 2019 r. do grudnia 2023 r.

Przeczytaj także: Awarie, zanieczyszenia, zawyżone stawki – wodociągi pod lupą NIK