Największą „ofiarą” zmian klimatu, które obecnie obserwujemy, jest woda. Oszacowano, że powodowane przez nią straty światową gospodarkę kosztują około 1,2 tryliona USD rocznie. W sporej części Europy, w tym także w Polsce, zmiany klimatu objawiają się krótkimi, ale częstymi i jednocześnie intensywnymi opadami deszczu.
Laboratorium badawcze, które zajmować będzie się ulewnymi deszczami i powodziami w przestrzeniach miejskich, buduje Niemiecki Instytut Infrastruktury Podziemnej (IKT). Głównym celem pracy laboratorium będzie szukanie sposobu na zapobieganie powodziom oraz skuteczną ochronę ludzi i budynków przed wodą. Nie będzie o to łatwo, bo, biorąc pod uwagę realia centrów miast, dynamika wody deszczowej i jej zachowanie na obszarach miejskich szybko doprowadzają nawet najlepsze modele symulacyjne do granic możliwości. IKT zaprojektował platformę testową, której zadaniem jest odwzorowanie w skali 1:1, w jaki sposób woda deszczowa spływa z dróg, obszarów mieszkalnych i handlowych.
W dniach 4–6 września br. w Zakopanem odbędzie się IV Konferencja „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi” (GWOR). Udział w niej weźmie Marcel Goerke z IKT, który opowie o szczegółach dotyczących budowy i pracy wspomnianego laboratorium, służącego do badania deszczy nawalnych. Więcej o laboratorium przeczytasz TUTAJ.
W trakcie konferencji GWOR odbędą się prelekcje wielu innych ekspertów, a także panele dyskusyjne, warsztaty oraz wystawa. Szczegółowe informacje na temat spotkania oraz formularz rejestracyjny znajdziesz na stronie www wydarzenia.
Przeczytaj także: III Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi w Zakopanem [relacja]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.