Gorzów Wlkp. to tylko przykład, bo w wielu polskich miastach, jeśli nie w większości, coraz częściej dochodzi do takich sytuacji. Co jest ich powodem? Mówiąc ogólnie, objawiające się ekstremalnymi zjawiskami zmiany klimatu, na które nie jest przygotowana stara infrastruktura, budowana kilkadziesiąt lat temu pod kątem bardziej przewidywalnej pogody, ale też do spełniania innych funkcji. Dawniej budowa kanalizacji przeznaczonej do zbierania i odprowadzania wody deszczowej była ewenementem, teraz staje się koniecznością.

Problem jest znacznie szerszy i nie chodzi tylko o deszcze nawalne, bo w Polsce coraz częściej dochodzi także do meteorologicznych susz. Dlatego tak ważne jest, by władze polskich miejscowości wprowadzały w życie m.in. ideę miasta-gąbki, które najpierw akumuluje wodę opadową, a potem wykorzystuje ją w okresie suszy.

Mieszkasz w mieście, w którym coraz częściej dochodzi do podtopień? Pracujesz w firmie, która zarządza bądź buduje infrastrukturę wod-kan? Chcesz dowiedzieć się, jak zapobiec skutkom deszczy nawalnych? Jeśli tak, weź udział w IV Konferencji „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi”, która w dniach 4–6 września br. odbędzie się w Zakopanem. Pod Tatrami wysłuchasz wykładów wielu uznanych branżowych ekspertów. Kogo? Dr arch. kraj. Piotr Reda ze Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu opowie o tym, jaki związek z gospodarowaniem wodami opadowymi ma odpowiednie zarządzanie zielenią. Z kolei Marcel Goerke z Niemieckiego Instytutu Infrastruktury Podziemnej będzie mówić o budowie laboratorium, którego celem ma być szukanie sposobu na zapobieganie powodziom oraz skuteczną ochronę ludzi i budynków przed wodą.

Sposobem na olbrzymie ilości wody z deszczu są nie tylko duże systemy kanalizacyjne, ale także rozwiązania techniczne w zakresie lokalnego zagospodarowania wód opadowych. Wszystkiego o nieckach infiltracyjnych, zbiornikach gospodarczego wykorzystania wody czy zielonych dachach dowiesz się, słuchając wystąpienia dr. hab. inż. Macieja Mrowca, prof. nadzw. PCz, z Politechniki Częstochowskiej.

To tylko niektórzy z prelegentów i tematy ich wystąpień. Koniecznie przyjedź do Zakopanego i weź udział w wyjątkowym spotkaniu. Szczegółowe informacje na temat Konferencji GWOR oraz formularz rejestracyjny znajdziesz na stronie www wydarzenia.

Przeczytaj także: III Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi w Zakopanem [relacja]