Długo wyczekiwana inwestycja, kluczowa dla zabezpieczenia przed katastrofalnymi powodziami dorzecza Górnej Odry pełni już swoją rolę i jest gotowa na wymierną redukcję fali powodziowej na Odrze –  poinformował gliwicki oddział Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gliwicach.

Realizacja przedsięwzięcia o wartości około 2 mld zł ma zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Pojemność obiektu to 185 mln m3, a powierzchnia polderu to ponad 26 km2. Obiekt będzie redukował fale powodziowe katastrofalnych wezbrań na rzece Odrze, obejmując oddziaływaniem bezpośrednim i pośrednim obszar około 600 km2.

Zbiornik zaprojektowano jako suchy, co oznacza, że będzie wypełniany wyłącznie w przypadku powodzi (ma zacząć działać przy wartości przepływu wody w Odrze powyżej 1210 m³/s). W przyszłości będzie mógł zostać przekształcony w zbiornik mokry i spełniać większą liczbę funkcji, niż tylko zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Naszą intencją jest, aby zbiornik Racibórz Dolny w przyszłości pełnił także funkcję retencyjną, rekreacyjną, gospodarczą, energetyczną oraz żeglugową, co wpisuje się w rządową strategię rozwoju śródlądowych dróg wodnych – tłumaczył w ubiegłym roku Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Budowę zbiornika zakończyło konsorcjum firm Budimex S.A. i Ferrovial Agroman S.A., które przejęło realizację projektu od poprzedniego wykonawcy.

Przeczytaj także: Zapora czołowa polderu Kańczuga wymaga wzmocnienia