Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW) planuje realizację prawie 60 inwestycji przeciwpowodziowych. Ich wartość to prawie 1 mld zł. W planie zarządzania ryzykiem powodziowym do 2027 r. znajduje się m.in. budowa zbiornika Kotlarnia oraz odcinków wałów Odry.
Fot. Piotr Krzeslak / Adobe Stock
W regionie Górnej Odry w ciągu najbliższych sześciu lat zrealizowanych ma być 27 zadań, z czego dziewięć jest już rozpoczętych, a 18 wciąż czeka na start. Wśród najważniejszych są: budowa zbiorników Racławice Śląskie (na rzece Osobłodze) oraz Kotlarnia (na rzece Bierawce), przebudowa polderu Żelazna (Opole), a także budowa i modernizacja wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Odry.
Z kolei na obszarze Małej Wisły wykonanych ma być 30 zadań, z czego aż 22 to kontynuacje. To m.in. przebudowa i odbudowa odcinków wałów rzek Gostynki i Mlecznej, a także obwałowania w Bieruniu-Czarnuchowicach.
Wartość zadań w obu regionach to około 1 mld zł. Obecnie trwają konsultacje w sprawie projektów – mają zostać zakończone 22 czerwca br.
Dla społeczności pogranicza województw śląskiego i opolskiego kluczowa jest realizacja inwestycji na rzece Bierawce. Zbiornik Kotlarnia ma pełnić funkcje związane zarówno z ochroną przeciwpowodziową i przeciwpożarową oraz gospodarką wodną, jak i rekreacją. Projekt zakłada budowę takiego zbiornika (a właściwie dwóch zbiorników, przylegających do siebie) wzdłuż prawostronnego dopływu Odry – Bierawki, na terenie wyrobiska po eksploatacji piasku przez tamtejszą kopalnię. Jego pojemność szacuje się na 40 mln m3, z czego 24 mln m3 miało stanowić rezerwę powodziową. Planowana powierzchnia lustra wody to 853 ha (większy zbiornik – 655 ha, mniejszy – 198 ha). Kotlarnia miałaby chronić okolicę przed powodzią i suszą, a w przypadku tego drugiego zjawiska pogodowego zasiliłby także wody Odry, poprawiając żeglowność na Odrzańskiej Drodze Wodnej.
Aktualizacja sześcioletnich planów zarządzania ryzykiem powodziowych, do których zobowiązana jest Polska, to wymóg tzw. Dyrektywy Powodziowej UE.
Przeczytaj także: Zbiornik Racibórz Dolny – zmieniono bieg Odry
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.