Region wodny Noteci zmaga się przede wszystkim z suszą hydrologiczną. Nie oznacza to jednak, że powódź nie jest dla tego obszaru żadnym zagrożeniem. Gwałtowne opady deszczu czy obfite opady śniegu generują realne problemy, szczególnie na terenach zalewowych. Dlatego projekt aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym (aPZRP) dla obszaru nad Notecią uwzględnia realizację zadań zwiększających ochronę przeciwpowodziową.
Fot. Peera / Adobe Stock
Region wodny Noteci to teren z jedną z najniższych średniorocznych sum opadów w kraju. Cyklicznie odnotowywana jest tu tzw. niżówka hydrologiczna – odczytu spadają poniżej średniego niskiego przepływu z wielu lat (SNQ). Taka sytuacja miała miejsce choćby latem ub.r.
Nie jesteśmy pod względem deficytu wody rejonem wyjątkowym. Podobna sytuacja panuje w całym środkowym pasie kraju. To przede wszystkim efekt ocieplania się klimatu. Niestety, nie są to jedyne problemy wynikające z globalnych zmian klimatu. Równie groźne są powodzie związane z krótkotrwałymi, ale gwałtownymi opadami deszczu oraz roztopowe wezbrania wód. Obfite opady śniegu w lutym przypomniały o wciąż realnym zagrożeniu. U mieszkańców terenów zalewowych Noteci powróciły obawy przed podtopieniami, takimi jak na przykład w Wieleniu w 2011 roku. Istotą PZRP jest przewidywanie takich zagrożeń i podejmowanie skutecznych działań ochronnych – powiedział Grzegorz Smytry, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.
W ramach aPZRP zaplanowano realizację 48 działań – 11 z nich stanowi kontynuację rozpoczętych już projektów.
Wśród najważniejszych zadań są:
- remont Kanału Bydgoskiego,
- remont śluzy Osowa Góra nr 6,
- remont śluzy Prądy nr 5,
- remont śluzy Czyżkówko nr 4,
- modernizacja stopni wodnych na dolnej i górnej skanalizowanej Noteci w Łochowie,
- modernizacja przepompowni Herburtowo i Lubcz Mały,
- modernizacja pompowni Józefowice i Antoniny,
- kształtowanie przekroju podłużnego i poprzecznego oraz układu poziomego kanału Bachorza Duża,
- rozbudowa Noteci na odcinku Pakość–Łabiszyn z uwzględnieniem jezior Mielno i Sadłogoszcz,
- kształtowanie przekroju podłużnego i poprzecznego rzeki Kcynki.
Największe przedsięwzięcia modernizacyjne i budowlane zlokalizowane będą w zachodniej części regionu – w Wieleniu i Drezdenku. Ich koszt oszacowano na ponad 94 mln zł.
PZRP to kluczowe dokumenty w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, do których przygotowania Polskę zobowiązała unijna dyrektywa powodziowa. Sześcioletni PZRP jest aktualizowany po raz pierwszy. Konsultacje społeczne projektów w całym kraju rozpoczęły się 22 grudnia 2020 r. i potrwają do 22 czerwca 2021 r. Za opracowanie planów odpowiada Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Przeczytaj także: Wody Polskie – „powodziowe” mapy obejmą 28 tys. km rzek
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.