• Rozwiązania małej retencji pozwolą wykorzystać deszczówkę
  • Skorzystają z niej rośliny odporne na okresowe zalewanie i suszę
  • Nowe obiekty ograniczą powstawanie miejskich wysp ciepła

Mała retencja miejska – przykład dla innych

Rozwiązania umożliwiające przejęcie wód opadowych i wtórne ich wykorzystanie mają służyć poprawie warunków środowiskowych w mieście i łagodzeniu negatywnych skutków zmian klimatycznych. Pojawienie się ich w przestrzeni miejskiej to także okazja do zaprezentowania dobrych praktyk i zachęcenia mieszkańców do wprowadzenia podobnych rozwiązań na własnych nieruchomościach – tłumaczy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Do wdrażania systemów małej retencji zachęcać będziemy też spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz deweloperów – dodaje.


Pierwsze tereny do zagospodarowania

Na razie urzędnicy magistratu wraz ze spółką Aquanet przygotowują etap pilotażowy. Wybrano miejsca, w których w pierwszej kolejności zostaną wprowadzone rozwiązania małej retencji z nasadzeniem zaprojektowanej zieleni. Wskazane przy współpracy rad osiedli tereny znajdują się pomiędzy ul. Łukaszewicza i ul. Dmowskiego na Łazarzu, przy ul. Norwida na Jeżycach, przy ul. Gdańskiej na Śródce oraz na wybranym boisku szkolnym i w ogrodzie przedszkolnym.

Zależy nam, aby zaprezentować możliwości realizacji tego typu rozwiązań w różnych miejskich przestrzeniach – na publicznych skwerach w śródmieściu, a także na terenie poznańskich szkół i przedszkoli – wyjaśnia Weronika Sińska-Mikuła, kierownik oddziału ds. projektów śródmiejskich z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania.

Woda zatrzymana i wykorzystana

Odwodnienia liniowe, niecki bioretencyjne, pasaże wodne i ogrody deszczowe zatrzymają wodę opadową z okolicznych terenów i budynków, która posłuży do zasilania zaprojektowanej zieleni – roślin odpornych na okresowe zalewanie i suszę. Poza retencjonowaniem deszczówki, takie obiekty złagodzą tworzące się w mieście wyspy ciepła, zredukują powstawanie kałuż, ucieszą oczy i będą stanowić środowiska samowystarczalne. Dodatkowo zaoferują walory wizualno-edukacyjne.

Pierwsze prace jeszcze w tym roku

Najbardziej zaawansowane prace dotyczą okolic pomiędzy ul. Łukaszewicza i Dmowskiego oraz terenu przy ul. Norwida. Wkrótce zostaną zamówione projekty, zagospodarowanie wybranych lokalizacji rozpocznie się jesienią 2021 r. Miasto liczy, że dzięki tym inwestycjom powstaną nowe tereny zielone wykorzystujące deszczówkę, które dodatkowo zainspirują mieszańców do samodzielnych działań we wspólnych przestrzeniach.

Trwa analiza wprowadzenia rozwiązań małej retencji w kolejnych śródmiejskich przestrzeniach: al. Marcinkowskiego na odcinku od ul. 23 Lutego do ul. Solnej oraz na pl. Cyryla Ratajskiego. Te przedsięwzięcia zaplanowano na kolejne lata, o ile znajdą się na nie środki w miejskim budżecie.

Przeczytaj także: Częstochowa stawia na łąki kwietne