W stolicy Dolnego Śląska od kilku tygodni trwają prace przygotowawcze do letniego sezonu na Odrze. Wśród nich są m.in. konserwacje i przeglądy budowli oraz obiektów hydrotechnicznych, które wspierają ochronę Wrocławia przed powodzią i suszą.
Fot. Marta Boska / Adobe Stock
W ramach robót udrożniono kanał dolny śluzy Mieszczańskiej, a w najbliższych planach jest udrożnienie odcinka szlaku przy kładce Piaskowej, a później dolnego kanału śluzy Szczytniki. Usunięto konary drzew przy jazie Macieja i śluzie Piaskowej. Przeprowadzono także pomiary koryta Odry służące wyznaczeniu głębokości szlaku żeglownego. Sondowanie wykonano przy użyciu sondy elektronicznej lub ręcznej.
Trwają przeglądy i prace konserwacyjne napędów, wymiana oznakowania na Śródmiejskim Węźle Wodnym (ma być przystosowane do poruszania się tym odcinkiem nocą), a także liczne prace porządkowe na terenie obiektów hydrotechnicznych śluz i jazów.
Sporo czasu zajmuje także porządkowanie nabrzeży i wałów Odry. Wody Polskie we Wrocławiu zwracają uwagę na olbrzymi problem z zaśmieceniem terenu. Dolny Śląsk jest miejscem, gdzie problem zanieczyszczania wód i zaśmiecania terenów przyległych występuje na bardzo dużą skalę. Przykładowo, tylko na odcinku jednego kilometra nabrzeża we Wrocławiu w rejonie kanału miejskiego, w sezonie wiosenno-letnim, po weekendzie, zbierana jest ponad tona śmieci – zaznacza jednostka.
W celu przeciwdziałania zjawisku prowadzone są liczne proekologiczne akcje, a pracownicy Zarządu Zlewni we Wrocławiu na bieżąco oczyszczają teren z odpadów.
Przeczytaj także: Nowe łącza dla centrów ochrony przeciwpowodziowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.