Właściwe gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi jest kluczowym działaniem w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Mowa tu szczególnie o przystosowaniu poszczególnych regionów kraju do skutków gwałtownych zjawisk hydrologicznych, takich jak powodzie i susze. Na terenie woj. małopolskiego odbywa się to m.in. poprzez retencjonowanie wody.
Małgorzata Sikora, PGW Wody Polskie. IV Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi. Fot. Quality Studio
Chodzi o działania wynikające z obowiązujących instrukcji gospodarowania wodą, które polegają z jednej strony na utrzymywaniu, z drugiej na zwiększaniu retencji wody w zbiornikach, a jednocześnie wyrównywaniu przepływów w korytach poniżej.
Na terenie Małopolski – i nie tylko – takie inicjatywy podejmuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jak wyjaśnia Małgorzata Sikora z krakowskiego zarządu jednostki, aktywność nastawiona jest m.in. na retencję polderową, która umożliwia bezpieczne przejście wód przez obwałowane koryta rzek, i to bez ryzyka przelania. Dodatkowo zabezpiecza ona wały przed zniszczeniem i pozwala na utrzymanie parametrów technicznych w zmieniających się warunkach środowiskowych.
Z konkretnymi przykładami inwestycji, mających na celu ochronę przeciwpowodziową oraz zapobieganie suszy, będą mogli zapoznać się uczestnicy zbliżającej się Konferencji Ochrona Przeciwpowodziowa 2021. Wydarzenie to odbędzie się 21 maja br. online za pośrednictwem platformy Akademia Inżynieria. Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się tutaj, a rejestracja dostępna jest na stronie internetowej akademia.inzynieria.com.
Małgorzata Sikora wygłosi podczas spotkania referat pt. „Wyzwania Wód Polskich w aspekcie suszy i powodzi. Zbiorniki retencyjne i retencja polderowa w dolinie Wisły”. Serdecznie zapraszamy!
Przeczytaj relację z Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi 2020
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.