• W ramach umowy zaplanowano w 2021 r. 500 tys. zł na działalność spółek wodnych
  • Firmy realizują projekty retencyjne ważne dla regionalnego rolnictwa
  • W tym roku w projekt nie zaangażował się szczeciński Urząd Marszałkowski

Spółki wodne realizują projekty ważne np. z punktu widzenia zabezpieczenia hydrotechnicznego właścicieli gruntów rolnych Pomorza Zachodniego. Dbają o sprawną retencję minimalizującą skutki nadmiaru i niedoboru wody.

Zagrożenia powodziami i suszami

W woj. zachodniopomorskim występuje duża dynamika stanów wód, która powoduje zagrożenie częstym występowaniem lokalnych powodzi i okresów suszy. Szczecińskie Wody Polskie i WFOŚiGW chcą utrzymania w dobrym stanie urządzeń hydrotechnicznych w regionie, by zapobiegać niepożądanym zjawiskom i sprawnie prowadzić działania interwencyjne podczas susz i zalewań. Pomóc mają inwestycje w małą retencję i zadania przeciwpowodziowe, a także realizacja programów „Stop Powodzi” i „Stop Suszy”. W tym kontekście porozumienie na rzecz wsparcia spółek wodnych jest istotne.


Na meliorację i utrzymanie retencji

Zawarta umowa przewiduje wsparcie istniejących i nowych spółek wodnych zajmujących się melioracją i udrożnianiem urządzeń zapewniających sprawną retencję. W 2021 r. będzie to 500 tys. zł, a wnioski można składać od czerwca. W minionych latach porozumienie było umową trójstronną, której stroną był szczeciński Urząd Marszałkowski, jednak w tym roku marszałek województwa zrezygnował ze wsparcia. Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie liczy, że to jednorazowy incydent, tym bardziej, że w zachodniopomorskim sejmiku obowiązuje uchwała o wsparciu działalności spółek wodnych.

Skorzystają rolnicy

Beneficjentami są użytkownicy użytków rolnych, bo regulacja stosunków wodnych jest tu potrzebna zarówno gdy wody jest za dużo, jak i gdy występuje zjawisko suszy i tereny rolne należy nawodnić. Sprawne urządzenia hydrotechniczne powodują, że wody możemy zatrzymać więcej. Korzyści więc są bardzo dwojakiego rodzaju: gdy jest taka potrzeba, to zatrzymujemy wodę, a gdy następuje konieczność, to jesteśmy w stanie ją odprowadzać, by nie doszło do strat wynikających z zalania wodą użytków rolnych – komentuje dyrektor.

Nabór wniosków prowadzić będzie WFOŚiGW w Szczecinie, a Wody Polskie będą partnerem merytorycznym projektu, który opiniować będzie złożone przez potencjalnych beneficjentów wnioski. Nabór wystartuje w czerwcu.

Przeczytaj także: Kraków: może ruszać budowa dwóch suchych zbiorników