Zaprezentowano wstępne założenia projektu ochrony przeciwpowodziowej zlewni Stradomki. Prawobrzeżny dopływ Raby ma być zabezpieczony w środkowej części, by uchronić mieszkańców regionów przed kolejną powodzią. Powstać mają m.in. zbiorniki przeciwpowodziowe i obwałowania.
Stradomka w Zegartowicach. Fot. Selso / Wikipedia Commons
Budowa zbiorników Zegartowice i Lubomierz, które powstaną w środkowym odcinki Stradomki, jest na razie w fazie planistycznej i konsultacyjnej. Z kolei na etapie opracowywania koncepcji jest budowa zbiornika retencyjnego w Szczyrzycu, który ma być zlokalizowany w górnej części zlewni rzeki. Opracowanie ma być gotowe jeszcze w tym roku. Zbiorniki powstaną w przeciągu pięciu lub sześciu lat, a szacowany koszt ich realizacji to około 200 mln zł.
Działania te są konieczne z uwagi na ubiegłoroczną powódź, jakiej doświadczyły gminy położone w zlewni rzeki. W nocy z 20 na 21 czerwca 2020 r. w ciągu kilku godzin uformowała się fala powodziowa o kulminacji osiągającej stan 596 m. Doszło wówczas do przelania się wody przez lewy wał Stradomki i zalania części miejscowości.
Stradomka wpada do Raby na 40,8 km jej biegu. Rzeka płynie z Beskidu Wyspowego w kierunku Pogórza Wiśnickiego. Jej długość to ponad 40 km. Dolina rzeki jest lubianym terenem rekreacyjnym dla mieszkańców Krakowa i Bochni.
Przeczytaj także: Zmodernizowano przepompownię na groźnym potoku w Małopolsce
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.