Niedawno w krakowskim parku Lotników Polskich, nieopodal Tauron Areny Kraków, otwarto zrewitalizowany teren zielony z głębokim na 1,5 m stawem w centralnej części. Wskutek ostatniej nawałnicy (22 czerwca br.) tuż obok niego powstał drugi „staw”. Wodą wypełnił się suchy polder, który stworzono tu właśnie w celu zatrzymania deszczówki w miejscu opadu.
Park Lotników Polskich w Krakowie. Fot. krakow.pl
Zadaniem polderu jest magazynowanie wody deszczowej z dachu i parkingu hali. Naturalne zagłębienie terenu zatrzymuje nadmiar deszczówki, która służy później do podlewania zieleni miejskiej w czasie upałów. Tym samym woda, która trafiłaby do kanalizacji, została zatrzymana w parku. Ma to ogromne znaczenie w czasie gwałtownych nawalnych deszczy, które są coraz częstsze i w znacznym stopniu obciążają miejski system kanalizacyjny.
Budowa suchych polderów jest jednym z działań w obszarze retencji, która staje się dziś – w dobie gwałtownych zjawisk pogodowych z suszą i powodzią na czele – priorytetem w wielu miastach Polski.
Park Lotników Polskich to jeden z największych krakowskich parków, zlokalizowany w dzielnicy Czyżyny. Powstał w 1966 r. i zajmuje około 60 ha powierzchni. Na jego terenie, oprócz hali widowiskowo-sportowej, znajduje się park edukacyjny (Ogród Doświadczeń), a nieopodal – Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Zobacz także: Przebudowa kolejnej krakowskiej arterii
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.