• Zbiornik powstanie na obszarze około 900 ha
  • Będzie w stanie spłaszczyć falę powodziową na Odrze o 0,5 m
  • Szacowany koszt budowy to 130 mln zł

Woda w wyrobisku

Zbiornik Kotlarnia ma powstać w wyrobisku po kopalni piasku na powierzchni około 900 ha. Jego stała pojemność to 24 mln m3, a maksymalna 40 mln m3. Pierwsze plany jego budowy sięgają 2000 r. Obiekt podczas powodzi gromadziłby nadmiar wody, a w okresach suszy uzupełniałby koryto rzek Bierawki i Odry. O około 0,5 m spłaszczałby falę powodziową na Odrze chroniąc mieszkańców gmin opolskich i dolnośląskich. Szacowany koszt budowy to 130 mln zł – kilkukrotnie mniej niż w przypadku zbiornika Racibórz Dolny. Dokładniejsze parametry zostaną określone w dokumentacji technicznej – studium wykonalności.


Remedium na powodzie i susze

Zbiornik zostanie wybudowany na terenie dawnego wyrobiska kopalnianego, będzie stanowić stosunkowo nieskomplikowaną formę rekultywacji terenów pogórniczych. Najistotniejszym dla Wód Polskich w Gliwicach oczekiwanym efektem inwestycji jest pełnienie przez obiekt funkcji retencyjnej oraz przeciwdziałanie skutkom powodzi i suszy. Będzie to możliwe dzięki odciążeniu na wypadek wezbrań zlewni rzeki Bierawka – powiedział Mirosław Kurz, dyrektor Wód Polskich w Gliwicach.

Ochrona przed pożarami i miejsce rekreacji

Poza korzyściami dla środowiska i ochrony przeciwpowodziowej, obiekt mógłby stać się nową przestrzenią dla rekreacji i odpoczynku. Będzie też przeciwdziałać pożarom lasów. Przed 30 laty w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich i Rudzińca doszło do największego takiego pożaru w Europie Środkowej po II wojnie światowej. Ogień pochłonął 90,62 km2 lasów, a dwie osoby straciły życie. Zbiornik będzie zasilany wodami Bierawki, a zostanie utworzony w dawnym wyrobisku piasku, podobnie jak zbiornik Kuźnica Warężyńska, nazywany też Pogorią IV.

Inwestycja strategiczna

Inwestycja została uwzględniona w dokumentach strategicznych, takich jak Plany Przeciwdziałania Skutkom Suszy oraz Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. W jej realizacji, poza Wodami Polskimi będą uczestniczyli także włodarze gmin Bierawa i Kuźnia Raciborska, Lasy Państwowe oraz Kopalnia Piasku Kotlarnia. Kolejnym po zawarciu listu intencyjnego krokiem, jaki podejmą jego sygnatariusze, a zwłaszcza gminy Kuźnia Raciborska i Bierawa oraz inwestor – Wody Polskie, będzie ustalenie montażu finansowego przedsięwzięcia i zabezpieczenie jego finansowania – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Bez inwestycji w retencję wciąż będziemy się zmagać z suszą