• Lodołamacze nie będą musiały wracać do bazy podczas akcji lodołamania
  • Cumować będą mogły także inne jednostki w razie potrzeby
  • Trzy stanowiska będą w woj. zachodniopomorskim, a cztery w woj. lubuskim

Postój podczas lodołamania

Zadania realizowane w ramach pakietu inwestycji Odra-Wisła są warte ponad 900 mln zł. Właśnie podpisaliśmy umowę na dalbowiska, czyli miejsca postojowe, które będą służyć lodołamaczom w czasie akcji lodołamania. W zależności od sięgania pokrywy lodowej nasze jednostki posuwają się w górę rzeki i żeby załogi czuły się bezpiecznie stworzone zostanie takie miejsce. Warto dodać, że te miejsca postojowe będą ogólnodostępne i będą z nich mogły korzystać wszystkie jednostki poruszające się Odrzańską Drogą Wodną – mówi wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś.


Ostatnia zima pokazała, jak ważną rolę odgrywają lodołamacze i akcje lodołamania na Odrze, kiedy doszło do sytuacji kryzysowej, zagrażającej niebezpieczną powodzią.

Bez powrotów do bazy akcje będą sprawniejsze

Dzięki stanowiskom postojowym jednostki będą mogły pozostać na rzece bez konieczności powrotu do bazy podczas prowadzonych prac, np. w nocy czy podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Dzięki temu akcje lodołamania mają być prowadzone sprawniej, a dodatkowo ograniczenie żeglugi do i z bazy zredukuje emisję CO2.

Dostęp dla innych jednostek

Dalbowiska posłużą też do awaryjnego cumowania innych jednostek. Będą mogły pozostać na postoju w przypadku złych warunków nawigacyjnych, np. przekroczenia stanów WWŻ (wielkiej wody żeglownej), zamkniętej żeglugi, zbyt niskich stanów wód. Większość miejsc postojowych zostanie wyposażona w awaryjne kładki łączące linię dalb z brzegiem lub ostrogą. Będą one wykorzystywane jedynie w celu ewentualnej awaryjnej potrzeby zejścia na ląd, wynikającej np. z uszkodzenia jednostki – czytamy w komunikacie.

Postoje w dwóch województwach

Miejsca postojowe zostaną wybudowane na terenie woj. zachodniopomorskiego w trzech lokalizacjach: Szczecin (na wys. ul. Kolumba), Osinów Dolny (gm. Cedynia) oraz Zatoń Dolna (gm. Chojna). Kolejne cztery znajdą się w woj. lubuskim: Ługi Górzyckie (gm. Górzyca), Pławidło (gm. Słubice), Kunice (gm. Słubice) i Biała Góra (gm. Cybinka).

Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka AARSLEFF. Prace zakończą się w listopadzie 2022 r. Wartość przedsięwzięcia realizowanego w ramach rządowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły wynosi około 16,5 mln zł.

Przeczytaj także: Inwentaryzacja cieków na terenie Szczecina – wnioski są pesymistyczne