Na terenie Starego Bieżanowa, wskutek wypłycenie koryta Serafy i gęstej zabudowy, bardzo często dochodzi do podtopień i lokalnych zalewów terenu. Co prawda od 2015 r. działa suchy zbiornik Serafa I, ale to nie wystarcza. Już od jakiegoś czasu Wody Polskie prowadzą przygotowania do budowy kolejnych tego typu obiektów – zbiorników Malinówka I i Malinówka II (np. zmieniano projekty w związku z uwagami ekologów), a teraz władze Krakowa podały, że jeszcze na ten rok zapowiedziano początek prac nad zbiornikami Malinówka III i Serafa II.

Powierzchnia istniejącego już na Starym Bieżanowie zbiornika liczy prawie 7 ha, zamyka go długa na 340 m zapora. To obiekt o pojemności 130 tys. m3, a łączna pojemność kolejnych czterech wyniesie 300 tys. m3. Funkcjonujący już obiekt zaprojektowano tak, aby mógł współpracować z pozostałymi czterema.

Często z podtopieniami walczyć muszą także mieszkańcy okolic granicy Bieżanowa i Prokocimia. Tutaj kłopotem są wody rzeki Drwinki. Po lipcowych ulewach Wody Polskie zapowiedziały wykonanie modelowania hydraulicznego przepływu wód w korytach Drwinki i Drwiny Długiej. Na tę chwilę wszystko wskazuje na to, że Drwina Długa zostanie pogłębiona, poza tym trzeba będzie zlikwidować trzy podpiętrzenia. Docelowe rozwiązania zostaną podane dopiero po wykonaniu symulacji przepływu wody i wzajemnego oddziaływania czterech rzek: Serafy, Drwiny Długiej, Drwinki oraz Wisły.

Z kolei w budżecie miasta zarezerwowano 10,4 mln zł na budowę przepompowni i podziemnego zbiornika retencyjnego o pojemności ponad 4 tys. m3 dla osiedla Kabel. Przeprowadzono już modelowanie zlewni, trwają rozmowy z właścicielami gruntów.

Przeczytaj także: Kraków i okolice znów walczą z wodą – deszcz nie przestaje padać