Decyzja szefa resortu infrastruktury ma rygor natychmiastowej wykonalności. Dotyczy zbiornika Serafa 2, który ma mieć 2,4 ha powierzchni i pojemność przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynoszącym 43 tys. m3. Wkrótce tego typu decyzja ma być wydana także dla budowy zbiornika Malinówka 3 (w tym przypadku 3,1 ha powierzchni, 65 tys. m3 pojemności). Elementami obu będą m.in. zapory ziemne czołowe oraz urządzenia przelewowo-upustowe.

Poza tym planowane są jeszcze zbiorniki Malinówka 1 i Malinówka 2.

Jak poinformował resort, każde z tych zadań jest traktowane jako oddzielna inwestycja, przy czym z uwagi na ich powiązania technologiczne, potraktowano je łącznie jako jedno przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko, dla realizacji którego uzyskano jedną wspólną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, wydaną w 2012 r. przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie.

Obecnie w tym rejonie Krakowa (Bieżanów) funkcjonuje jeden suchy zbiornik (7 ha, 130 tys. m3), który zamyka długa na 340 m zapora. Do użytku został oddany w 2015 r. Z założenia miał być pierwszym z pięciu zabezpieczających dolinę Serafy przed powodzią. Zaprojektowano go tak, aby w systemie kaskadowym mógł współpracować z pozostałymi czterema.

Serafa to prawy dopływ Wisły o długości 12,7 km. Zaczyna się w Wieliczce, potem przyjmuje wody Grabówki, następnie płynie w okolicach autostrady A4 w Krakowie przyjmując wody Malinówki, a w dalszej kolejności Drwiny, uchodząc do Wisły za stopniem wodnym Przewóz.

Przeczytaj także: Deweloper może zagrozić budowie suchego zbiornika w Krakowie