Zakończyła się odbudowa dwóch jazów wraz z zastawkami – zlokalizowanych na kanałach na terenie gminy Grodków (woj. opolskie) w zlewni rzeki Nysy Kłodzkiej.
Fot. Wody Polskie
Jazy to obiekty służące do piętrzenia wody, budowane są w poprzek rzeki lub kanału w celu utrzymania stałego poziomu wody. Mogą być typu stałego (bez zamknięć) lub ruchomego (z zamknięciami). Ich odbudowa w całym kraju to element prowadzonego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie programu dotyczącego kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych. Wspomniane na wstępie dwa jazy odbudowano w rejonie miejscowości Żelazna. W obu przypadkach zamontowano nowe zamknięcia, zmodernizowano umocnienia koryt wraz z niecką wypadową. Robotami objęto też elementy służące do nawadniania gruntów.
Dzięki temu typu inwestycjom, jak tłumaczą Wody Polskie, w okresach niżówek i niedoborów opadów w określonych miejscach na rzekach i kanałach będzie prowadzone czasowe podpiętrzanie wód przy wykorzystaniu zastawek i innych urządzeń, zapewniające przekierowanie wód do systemów rowów melioracyjnych połączonych z tymi ciekami.
W ciągu trzech lat Gospodarstwo zamierza przeprowadzić 645 inwestycji dedykowanych terenom rolniczym za łączną kwotę 155 mln zł.
Celem większych zamierzeń (Planu przeciwdziałania skutkom suszy i Programu zapobiegania niedoborowi wody) jest, by poziom retencji wód w Polsce do 2030 r. wzrósł z obecnych 7 do 15% średniego rocznego odpływu.
Przeczytaj także: Przeczytaj także: Polder w Słowińskim Parku Narodowym zostanie renaturyzowany
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.