W ramach retencji korytowej powstaną dwa zbiorniki o łącznej powierzchni 2,63 ha i objętości 34 437 m3. Całkowity koszt prac wyniesie 2,9 mln zł. Projekt otrzymał dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w wysokości przekraczającej 2 mln zł.

Przedsięwzięcie ma być elementem kształtowania zasobów wodnych i przeciwdziałania skutkom suszy na obszarze dorzecza Górnej Wisły, w południowo-wschodniej części gminy Kamień oraz części gmin Nowa Sarzyna i Sokołów Małopolski. Zbiorniki zatrzymają wodę, a urządzenia piętrzące spowolnią jej spływ. Dzięki temu zwiększy się retencja w korycie rzeki, co pozwoli wykorzystać wodę na cele rolnicze, a także socjalno-bytowe lub przeciwpożarowe. Będzie to bardzo ważne w okresach długotrwałych niedoborów wodnych (braku opadów), a także w przypadku deszczów nawalnych czy szybkiego topnienia dużych ilości śniegu.

Retencja korytowa jest elementem tzw. małej retencji, która w szerszym wymiarze pozwala przeciwdziałać niebezpieczeństwom pogodowym i klimatycznym, pogorszeniom warunków życia ludzi, spadkom efektywności rolniczej (np. zmniejszeniom zbiorów), ograniczeniom w sferze turystyki i wypoczynku, a także zaburzeniom równowagi ekosystemów (w tym szczególnie flory) oraz ewentualnym, niebezpiecznym zmianom w strukturze gruntów (które mogą być przyczyną m.in. strat w infrastrukturze budowlanej i przesyłowej) – informuje NFOŚiGW.

Dofinansowanie przedsięwzięcia w Łowisku to pierwsze takie działanie w ramach programu priorytetowego Funduszu „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska – finansowanie retencji na wsi”. Jego celem jest zwiększenie ochrony przed skutkami zmiany klimatu i zagrożeń naturalnych na terenach wiejskich.

Przeczytaj także: W Płocku powstanie kolejny zbiornik retencyjny