W Krakowie zamontowano nowe wiaty przystankowe. Na każdej z nich 9 m2 powierzchni zajmuje zieleń, a konkretnie – rozchodniki. To przykład zielono-niebieskiej infrastruktury, która łączy kształtowanie zieleni miejskiej z zagospodarowaniem wód opadowych.
Fot. Facebook.com/ZTPkrakow
Zielone wiaty są do dyspozycji użytkowników komunikacji miejskich na przystankach „Muzeum Lotnictwa”. Ich dachy porastają rozchodniki – łatwe w uprawie rośliny, które dobrze wyglądają, zapewniają różnorodność biologiczną, są przyjazne dla pszczół, a w dodatku wyjątkowo wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne.
Przystankowa zieleń pozwoli zmagazynować 150 litrów wody i zaabsorbować 7,2 kg dwutlenku węgla w ciągu roku. Dodatkowo, w upalne dni obniża temperaturę pod dachem nawet o 3–5 stopni Celsjusza.
Oprócz tego, obiekty są także przyjazne dla ptaków i owadów. Kropki na szybach są dla nich widoczne, co zapobiega ich kolizjom z wiatą (zastosowany wzór został wybrany w oparciu o wiele badań i konsultacji) – podał krakowski magistrat.
Niedawno podobną inwestycję podjęła Warszawa. W stolicy zielenią (również rozchodnikiem) pokryto 18 wiat przystankowych.
Przeczytaj także: Zielone dachy wiat przystankowych w Warszawie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.