Wykonawca zadania najpierw przeprowadzi prace związane z zagospodarowaniem deszczówki w rejonie ul. Racławickiej i Skarbowców, a potem zajmie się częścią retencyjną w nowym parku Krzyckim (także powstanie w ramach tej inwestycji, a jego częścią mają być zbiornik wodny, kaskady, ogródki skalne).

Celem jest, by woda opadowa z okolicznych ulic trafiała do Olszówki Krzyckiej, a jej nadmiar do rozlewisk. Zadanie wpisuje się w koncepcję adaptowania Wrocławia do zmian klimatu, będąc odpowiedzią na podtopienia, do których dochodzi na tym obszarze w wyniku ulew. Plany były konsultowane z mieszkańcami, uwagi i wnioski złożyło 325 osób.


Woda będzie zbierana z powierzchni około 82 ha - z fragmentu ul. Krzyckiej oraz z ulic: Skarbowców, Szarugi, Babiego Lata, Mglistej, Róży Wiatrów, Wietrznej i Południowej. Zgodnie z uwagami wrocławian, by jak najmniej zmieniać charakter tego miejsca, do gromadzenia wody opadowej wykorzystane zostaną m.in. naturalne zagłębienia.  

Woda deszczowa, która do tej pory zalewała okoliczne ulice, będzie spływała do uporządkowanego koryta Olszówki Krzyckiej. Dodatkowo, wody nadmiarowe zbierane będą w rozlewiskach na terenach zieleni, w tym na terenie przyszłego parku Krzyckiego. Przepust, który jest zaplanowany w koncepcji, umożliwi połączenie planowanych rozlewisk – informowała Martyna Bańcerek, rzecznik prasowy wrocławskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Wykonawcą zadania została firma Retencja z Wrocławia. Koszt wynosi niespełna 9 mln zł.

Przeczytaj także: W Kotlinie Kłodzkiej powstał zbiornik przeciwpowodziowy