Wspomniane plany to dwa kluczowe dokumenty systematyzujące gospodarkę wodną w Polsce. Ich opracowanie i aktualizacja wynika z unijnych dyrektyw – wodnej i powodziowej. W naszym kraju odpowiada za to Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W trakcie konsultacji społecznych wpłynęło 2 tys. wniosków. Obecnie są analizowane.

Jak ochronić się przed wielką wodą?

W minionym tygodniu, w trakcie specjalnej konferencji, dokonano podsumowania procesu konsultacyjnego. W ramach spotkań dotyczących PZRP zgłoszono 800 wniosków i uwag. Zdecydowana większość dotyczyła zadań planowanych w obszarze dorzecza Wisły. Na ostatecznej liście znalazło się ponad 1100 inwestycji o łącznej wartości 48 mld zł. Najwięcej działań (855) dotyczy zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego na Wiśle. W przypadku Odry przewidziano ich 254.

Ta wyraźna dysproporcja bierze się z faktu, że w zarządzaniu ryzykiem powodziowym Odra wyprzedza Wisłę o wiele lat i dziesiątki zrealizowanych tam przedsięwzięć. Teraz czas na intensyfikację działań przeciwpowodziowych na królowej polskich rzek – powiedział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

Trzeba zadbać o jakość wód

Z kolei w trakcie spotkań konsultacyjnych dotyczących PGW mówiono m.in. o tym, że ważnymi czynnikami wpływającymi na stan wód są zanieczyszczenia z powietrza oraz zrzuty ścieków przemysłowych (lokalnie także komunalnych). Wskazywano też np., że na obszarach rolniczych dochodzi do przekroczeń wartości biogenów (związków azotu i fosforu), co powoduje przeżyźnienie wód. Wskazywano także, iż na stan wód podziemnych wpływ mają presje w wodach powierzchniowych, zwiększone o wpływ odwodnień kopalń i składowisk odpadów górniczych.

W ramach PGW przewidziano ponad 24 tys. działań naprawczych dla ponad 3,6 tys. jednolitych części wód: rzecznych, jeziornych, zbiornikowych, przejściowych, przybrzeżnych i podziemnych. Łączna wartość wynosi 26 mld zł.

Projekty planów gospodarowania wodami oraz planów zarządzania ryzykiem powodziowym, uzupełnione o wnioski, zostaną przyjęte, w drodze rozporządzeń, przez Ministerstwo Infrastruktury. Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w resorcie, powiedział, że poprawa jakości wód i ich wykorzystywanie, a także dostępność zasobów wody pitnej oraz ochrona przed zagrożeniem powodziowym mają wspólny mianownik. To bezpieczeństwo nas wszystkich, zarówno „tu i teraz”, jak również w przyszłości. Liczny udział interesariuszy w dyskusjach, które odbyły się w całym kraju, świadczy o rosnącej wrażliwości społecznej w tym zakresie. To dobra prognoza dla gospodarki wodnej w Polsce wymagającej zarówno olbrzymich nakładów finansowych, jak i społecznej akceptacji zaplanowanych działań – stwierdził Gróbarczyk.

Konsultacje PGW trwały od kwietnia do października 2021 r, a PZRP od grudnia 2020 r. do września 2021 r. Plany aktualizowane mają być co sześć lat. Obecnie trwa druga aktualizacja PGW, a pierwsza PZRP. Środki na projekty planistyczne pochodzą z budżetu państwa oraz funduszy europejskich.

Przeczytaj także: Powodzie w Polsce – obszary zagrożone trzeba wyznaczać precyzyjnie