Na budynkach w Bielsku-Białej powstawać mają tzw. zielone dachy i ściany. To odpowiedź miasta na potrzeby wynikające ze zmian klimatu. Radni przyjęli już odpowiednią uchwałę.
Fot. miss_mafalda/Adobe Stock
Cele programu Zielone dachy dla miasta Bielska-Białej to m.in. zwiększenie retencji deszczówki, poprawa jakości powietrza oraz ograniczenie zjawiska miejskiej wyspy ciepła. Program jest wynikiem porozumienia z maja 2019 r., jakie zawarto między Stowarzyszeniem Gmin Polska Sieć Energie Cités a Hamburgiem. Celem kooperacji było dzielenie się wiedzą nt. powstawania zielonych dachów w ośmiu polskich miastach: Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdyni, Lublinie, Kaliszu, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.
Danuta Przybyło, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Energii w Bielsku-Białej, wyjaśniała, że wody opadowe lub roztopowe z dachów bitumicznych i zwykłych fasad budynków są w tym mieście w całości odprowadzane do kanalizacji.
Zielone dachy, w szczególności dachy płaskie, zatrzymują od 50 do 99% wód opadowych. Budynki pokryte zielonymi dachami, w tym dachami retencyjnymi zatrzymującymi prawie cały opad przypadający na powierzchnię, nie wymagają rozbudowanej sieci kanalizacji deszczowej. Zatrzymanie wód opadowych w miejscu ich powstania poprzez tworzenie zielonych dachów ma duży wpływ na ograniczenie strat związanych z podtopieniami i zalaniami – mówiła Danuta Przybyło.
Na finansową pomoc miasta w wykonaniu zielonego dachu czy ściany będą mogli liczyć inwestorzy prywatni i wspólnoty.
Podstawowe warunki dofinansowania
- powierzchnia zielonego dachu: minimum 10 m²,
- kąt nachylenia dachu: maksymalnie 30°,
- grubość warstwy substratu: dla dachu zielonego ekstensywnego minimum 8-10 cm; dla dachu zielonego intensywnego minimum 30-40 cm.
Przeczytaj także. Poznań: woda z dachu liceum zasili dwa stawy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.