Wojewoda małopolski wydał decyzję o pozwoleniu na realizację ostatniego z pięciu suchych zbiorników przeciwpowodziowych, jakie mają powstać na granicy Krakowa i Wieliczki.
Fot. Budimir Jevtic/Adobe Stock
Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności, dlatego inwestor, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, może od razu przystąpić do prac. Zbiornik małej retencji Malinówka 3 to domknięcie systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie rzeki Serafy. Ma mieć 56 tys. m3 pojemności, 7,9 m wysokości piętrzenia, a także 3,1 ha maksymalnej powierzchni zalewu.
Cały układ składać się będzie z dwóch zbiorników na Serafie i trzech na potoku Malinówka, które przed powodzią będą zabezpieczać obszar o powierzchni 16,5 tys. ha, w tym tereny Starego Bieżanowa i okolic os. Złocień w Krakowie. Łączna pojemność obiektów wyniesie prawie 400 tys. m3.
Źródlo: UW w Krakowie
W minionym roku wydano decyzje umożliwiające budowę zbiorników Malinówka 1, Malinówka 2 oraz Serafa 2. Powierzchnia istniejącego już na Starym Bieżanowie zbiornika liczy prawie 7 ha, zamyka go długa na 340 m zapora. To obiekt o pojemności 130 tys. m3.
Małgorzata Sikora, dyrektor oddziału Wód Polskich w Krakowie, powiedziała, że pracujące kaskadowo zbiorniki pozwolą na bezpieczne przejście wód powodziowych. Bieżanów jest rejonem silnie zurbanizowanym, a wielkość opadu, która nawiedziła w ubiegłym roku tę dzielnicę, nie była notowana od 126 lat. W jednym momencie rzeka Serafa stała się odbiornikiem wód opadowych spływających z dróg, chodników, podjazdów i pozostałej infrastruktury, co doprowadziło do podtopień – przypomniała.
Serafa to prawy dopływ Wisły o długości 12,7 km. Zaczyna się w Wieliczce, potem przyjmuje wody Grabówki, następnie płynie w okolicach autostrady A4 w Krakowie przyjmując wody Malinówki, a w dalszej kolejności Drwiny, uchodząc do Wisły za stopniem wodnym Przewóz.
Przeczytaj także: Czesi zmodernizowali wał przeciwpowodziowy po polskiej stronie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.