Prezydent Marcin Krupa powiedział, że postępujące zmiany klimatu wymagają szybkich i zdecydowanych działań, w dużej mierze w zakresie gospodarowania zasobami wodnymi, a dla stolicy Górnego Śląska ważne jest ich uporządkowanie i zintensyfikowanie. W Katowicach nie tylko siejemy miejskie łąki, sadzimy nowe drzewa, ale także realizujemy duże projekty inwestycyjne. Obecni jesteśmy na konferencjach, by z jednej strony pokazywać nasze działania, a z drugiej podpatrywać rozwiązania z innych miast – stwierdził.

Pełnomocnik, którym została Beata Urych, ma zajmować się m.in opiniowaniem inwestycji czy strategii związanych z szeroko rozumianą ochroną klimatu. Będzie też brać udział w monitorowaniu oraz aktualizacji katowickiego planu adaptacji do zmian klimatu, a także w opracowywaniu innych dokumentacji, jak np. miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Do tego na co dzień, poza jednostkami miejskimi, ma współpracować z organizacjami pozarządowymi.

Zgodnie z ustaleniami podczas COP24 w Katowicach, w ciągu najbliższych lat musimy ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu poniżej 2 st. C, a docelowo do 1,5 stopnia. W praktyce oznacza to, że do roku 2030 musimy ograniczyć emisje CO2 o około 45% w stosunku do 2010 r. Takie zmiany wymagają zdecydowanych działań, które należy wdrażać jak najszybciej. Wiele się dzieje, ale mamy jeszcze sporo razem do zrobienia – powiedziała Beata Urych.

Beata Urych ukończyła ochronę środowiska na Uniwersytecie Śląskim oraz marketing i zarządzanie w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Poza tym ma za sobą studia doktoranckie w zakresie inżynierii środowiska oraz nauk technicznych – czystych technologii węglowych prowadzonych przez Główny Instytut Górnictwa. Do tej pory pracowała w zespole ds. adaptacji Katowic do zmian klimatu, była też członkiem rady ds. poprawy jakości powietrza przy prezydencie miasta.

Przeczytaj także: Proces ocieplania klimatu będzie trwał, ale mamy możliwość wpływu na jego przebieg [wywiad]