We Wrocławiu, w Porcie Południowym, w końcowy etap wchodzi budowa czterech zbiorników na wody opadowe o łącznej pojemności 60 tysięcy m3. Roboty zaczęły się w marcu 2020 r.
Fot. MPWiK Wrocław, źródło: UM Wrocław
Wszystkie zbiorniki (każdy po 15 m3 pojemności) przeszły już próby szczelności. Obecnie w przypadku obiektów nr 1 i 3 wykonywana jest elewacja. W zbiorniku nr 2 odbywają się prace elektryczne, a jeśli chodzi o nr 4, to trwa montaż systemu spłukującego i kanalizacji deszczowej. Finału dobiega także budowa przepompowni ścieków (montaż pomp i rurociągów stalowych, prace przygotowawcze do wykonania elewacji).
Jak budowano zbiorniki na wody opadowe?
Zbiorniki posadowiono na płytach fundamentowych o grubości 70 cm. Do zbrojenia każdej z nich wykorzystano po 220 ton stali, a do betonowania po 1700 m3 mieszanki (łącznie prawie 900 betoniarek). Zewnętrzne ściany wykonano w technologii betonu sprężonego. Mają po niemal 12 m wysokości (od fundamentu do krawędzi kopuły) i 148 m długości.
Fot. MPWiK Wrocław, źródło: UM Wrocław
Budowany układ pozwoli zabezpieczyć Wrocław przed podtopieniami w trakcie ulewnych deszczów.
Zbiorniki we Wrocławiu. Jak to ma działać?
Inwestycja ma związek ze zmianami klimatu, które objawiają się coraz częstszymi krótkimi, ale intensywnymi opadami deszczu. Polskie miasta w większości nie są przygotowane na takie zjawiska (kanały budowano wiele lata temu pod kątem innych realiów pogodowych). Ogromnie ilości wody, które spadają w krótkim czasie, nie mieszczą się w kanalizacji, powodując m.in. podtopienia. Takie sytuacje są szkodliwie także dla urządzeń na oczyszczalniach ścieków.
W przypadku Wrocławia, kiedy pojawi się intensywny deszcz, nadmiarowe wody deszczowe najpierw będą trafiać do czterech nowych zbiorników. Do oczyszczalni na Janówku przekierowane zostaną dopiero wtedy, gdy ta będzie mniej obciążona.
Za sprawą powstających zbiorników przelew burzowy będzie w mniejszym stopniu zasilany ściekami z pogody deszczowej, co jednocześnie zapewni większą dbałość o środowisko naturalne i czystość Odry – mówi Witold Ziomek, prezes wrocławskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK).
Fot. MPWiK Wrocław, źródło: UM Wrocław
Co warte podkreślenia, MPWiK każdego dnia oczyszcza około 130 tys. m3 ścieków, więc pojemność budowanych zbiorników to prawie połowa nieczystości, jakie we Wrocławiu powstają w ciągu jednej doby.
Budowę rozpoczęto w marcu 2020 r. Wszystko ma być gotowe wiosną tego roku. Wartość zadania to 77,8 mln zł netto, jest wsparte przez Unię Europejską.
Przeczytaj także: W Gliwicach powstanie suchy zbiornik retencyjny
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.