• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Powyrobiskowy zbiornik Kleczew w Wielkopolsce już wypełnia się wodą

Opublikowano: 25-02-2022 Źródło: PGW Wody Polskie

Zbiornik w miejscu dawnej odkrywki zajmie powierzchnię przekraczającą 500 ha, a jego pojemność wyniesie 150 mln m. sześc. Obiekt należący do spółki Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) jest rekultywowany. Wodą wypełni się już w 2022 r., choć pierwotnie zakładano, że potrwa to 10 lat.


Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Woda pochodzi z przebudowanego rurociągu z odwodnienia odkrywki Jóźwin IIB w kierunku zalewanej odkrywki Kazimierz Północ w pobliżu Kleczewa. Przedsięwzięcie jest elementem odbudowy zasobów wodnych we wschodniej Wielkopolsce.

ZE PAK współpracuje z Wodami Polskimi w zakresie logistyki i finansowania inwestycji rekultywacyjnych. A łączna pojemność już zamkniętych i wciąż czynnych odkrywek należących do firmy przekracza 1 mld m3.

W środkowo-zachodniej Polsce poziom wody akwenów obniżył się o 0,2–0,5 m w ciągu 60 lat. W rejonach oddziaływania odwodnień górniczych i w pobliżu miast na dużą skalę eksploatujących zasoby wód podziemnych spadek był jeszcze większy – od 1 do 6 m. Dlatego każde przedsięwzięcie, które pomoże zniwelować destrukcyjny proces, przyniesie korzyści w regionie.

Ponad 500-hektarowy zbiornik Kleczew przyjmie prawie 150 mln m3. Na początku 2023 r. zostanie odtworzony historyczny poziom wód powierzchniowych i gruntowych w jego rejonie.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Do niedawna większość wody z odwodnienia kopalni odkrywkowej była odprowadzana do Jeziora Gosławskiego, jej nadwyżki kierowano do Warty. Po przebudowie rurociągu i kanału zasila ona powstający zbiornik Kleczew. Do połowy 2020 r. przeciętny wznios zwierciadła wody wynosił 20 cm miesięcznie, a po oddaniu pod koniec 2020 roku drugiego rurociągu tłoczącego – 100 cm – pięć razy więcej niż na początku! – czytamy w komunikacie.

Rekultywacja poprzemysłowych zdegradowanych terenów to m.in. działania retencyjne i renaturyzacja. Dzięki zatrzymywaniu wody na miejscu nie odpływa do Morza Bałtyckiego, a lokalnie zyskuje środowisko naturalne, rolnictwo i turystyka.

Przeczytaj także: Skarżysko-Kamienna: kolejny krok do budowy zbiornika Bzin

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia