Kilkanaście kilometrów pod Lublinem, w Panieńszczyźnie, ruszyła budowa zalewu, który docelowo ma mieć powierzchnię ponad 10 ha. Akwen powstaje na dawnych terenach zalewowych, w miejscu niegdysiejszych stawów. Ma być także miejscem odpoczynku dla lokalnych mieszkańców – plan inwestycji przewiduje stworzenie małej plaży, łowiska oraz ścieżki rowerowej. Oddanie planowane jest na lato 2023 r.
Fot. Adobe Stock
Pomysł budowy zbiornika retencyjnego nie jest nowy. Pojawił się już w latach 90. poprzedniego wieku, ale z różnych przyczyn nie doszło do jego realizacji. Historycznie odtwarzamy stawy, które tutaj były. To jest naturalne miejsce, żeby zgromadzić wodę i poprawić warunki parowania. Ale też, co jest niezwykle ważne, żeby zatrzymać wodę, której zaczyna brakować – mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków, na terenie której powstaje zalew.
Co ważne, inwestycja nie narusza biegu nieopodal płynącej Ciemięgi. Zbiornik retencyjny ma być napełniany przez jaz, znajdujący się obok rzeki. Dbałość o ekologiczny charakter akwenu podkreśla też zastosowanie innowacyjnego systemu hydrofitowego do oczyszczania wód powierzchniowych. Nim woda wpłynie do zbiornika, będzie musiała przejść, przez nowoczesną hydrofitową oczyszczalnię, autorskiego projektu badaczy pod kierunkiem prof. Krzysztofa Jóźwiakowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
System hydrofitowy do czyszczenia wód z rzeki Ciemięgi opiera się na wykorzystaniu procesów separacji zanieczyszczeń, chemicznych reakcji utleniająco – redukcyjnych oraz biologicznej aktywności różnych grup mikroorganizmów i odpowiednio dobranych roślin wodolubnych lub wodnych, zasiedlających ekosystemy bagienne – wyjaśniają projektanci.
Projekt ma przeciwdziałać zakwitaniu sinic, a jednocześnie będzie stanowić bazę badawczą dla studentów uczelni.
Choć podkreślany jest przede wszystkim retencyjny charakter zalewu, lokalne władze zadbały o to, aby był on także miejscem rekreacji i odpoczynku dla lokalnej społeczności. Poza mała plażą, łowiskiem dla wędkarzy oraz ścieżką rowerową dla osób lubiących aktywny wypoczynek, planowana jest także wypożyczalnia rowerów, parking dla kamperów oraz stacja ładowania samochodów elektrycznych.
Realizacja inwestycji ma kosztować 6,3 mln zł.
W obiekcie zostaną zamontowane urządzenia i instalacje służące do osiągnięcia efektów ilościowych, jakościowych i ekonomicznych. Zmodernizowany będzie układ technologiczny, dojdzie do demontażu nieczynnej instalacji w budynku stacji i uruchomienia nowoczesnej technologii uzdatniania wody.
Po zakończeniu robót ponad 6400 osób skorzysta z lepszego zaopatrzenia w wodę. Dofinansowanie NFOŚiGW wynosi 4,5 mln zł z programu „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczenie skutków zagrożeń środowiska”.
Przeczytaj także: W Koźminie Wielkopolskim powstanie studnia o głębokości ponad 300 m
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.