Uruchamiamy drugą edycję programu dotacyjnego „Mój deszcz”, który wpisuje się w założenia Planu adaptacji Miasta Gliwice do zmian klimatu. Nasz program z założenia stanowi uzupełnienie dla programu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Moja woda”. W ramach ubiegłorocznego rozdania do Urzędu Miejskiego w Gliwicach wpłynęło ponad 200 wniosków. Zainteresowanie „Moim deszczem” było jednak znacząco większe, stąd zmiany w katalogu jego beneficjentów, które umożliwią staranie się o dotację także przez działkowców będących użytkownikami rodzinnych ogrodów działkowych. Zachęcamy do śledzenia miejskich mediów i udziału w naborze wniosków – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Mieszkańcy Gliwic mogą liczyć nawet na 4 tys. zł jednorazowego dofinansowania – pod warunkiem, że uzyskane fundusze przeznaczą na pokrycie maksymalnie 85% kosztów poniesionych na zakup, wykonanie i montaż elementów zbiorników podziemnych i naziemnych o pojemności do 10 metrów sześciennych, służących gromadzeniu i wykorzystaniu wód deszczowych w miejscu opadu. Dbając o estetykę przestrzeni miejskiej program „Mój deszcz” przewiduje możliwość zakupu zbiorników dekoracyjnych. 

Wśród potencjalnych beneficjentów dotacji, miejscy radni wymienili: 

  • mieszkańców Gliwic
  • wspólnoty mieszkaniowe i stowarzyszenia (z wyłączeniem jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi)
  • działkowców lub ich małżonków korzystających z działki na terenie ROD w Gliwicach

Ci ostatni mogą ubiegać się jednak o dofinansowanie jedynie do kwoty 500zł – jest to związane z wymogami zastosowania wyłącznie naziemnego (lub dekoracyjnego) zbiornika retencyjnego na działce zabudowanej altaną.
Osoby chcące skorzystać z dotacji w ramach drugiej edycji programu „Mój deszcz” muszą pamiętać także o kilku obostrzeniach:

  • dofinansowanie na daną nieruchomość przysługuje tylko raz
  • najpierw należy podpisać umowę dotacyjną a dopiero potem wykonać inwestycję
  • obowiązuje zakaz podwójnego finansowania – oznacza to, że dotacja nie może obejmować wydatków, finansowanych z innych bezzwrotnych źródeł

Program ma za zadanie poszerzać świadomość ekologiczną, tak ważną w dobie kryzysu klimatycznego. Co roku borykamy się z coraz częstszym występowaniem susz, obejmujących coraz większe obszary, dlatego dbanie o małą retencję – szczególnie w zabetonowanych miastach – jest bardzo istotne. Gromadzenie wód opadowych to nie tylko walka z globalnym ociepleniem ale także wymierne korzyści finansowe - zgromadzoną deszczówkę można wykorzystać do podlewania trawników, nawadniania ogrodu lub mycia samochodu. 

Nabór wniosków o dofinansowania rozpocznie się wiosnom – będzie można je składać w Wydziale Gospodarowania Wodami UM w Gliwicach. 

Przeczytaj także: W Katowicach trwa rozbudowa infrastruktury deszczowej