Wody Polskie zawarły umowę na opracowanie koncepcji technicznej dla przeciwdziałania powodziom błyskawicznym na terenie Rzeszowa. Dotyczy ona prawie 100 km rzek i ich dopływów. Identyfikacja skali i przyczyn zagrożenia powodziowego pozwoli na wybranie odpowiednich rozwiązań przeciwpowodziowych na 81 km kw. zlewni.
Kończą się prace na Zalewie Rzeszowskim. Fot. Wody Polskie
- Kończy się odmulanie Zalewu Rzeszowskiego – dwukrotnie wzrośnie jego potencjał retencyjny
- Prace nad Strugiem zabezpieczą 433 ha terenów
- Dla trzech rzeszowskich osiedli powstanie koncepcja ochrony przed powodziami błyskawicznymi
Ochrona trzech osiedli – część większego przedsięwzięcia
Nawalne deszcze z roku na rok częściej prowadzą do podtopień Rzeszowa. Brakuje odpowiedniego systemu kanalizacji deszczowej, a odprowadzalniki deszczówki się przepełniają. Wody Polskie będą kontynuować prace zabezpieczające na rzece Strug i w 2022 r. zakończą odmulanie Zalewu Rzeszowskiego. Dla trzech osiedli zostanie opracowana koncepcja stworzenia systemowej ochrony.
Wkrótce będzie realizowana inwestycja podnosząca bezpieczeństwo na obszarze ponad 400 ha. A dodatkowo rewitalizacja Zalewu Rzeszowskiego poprawi jakość wody i podwoi potencjał retencyjny miasta, co zaowocuje lepszym przeciwdziałaniom suszy i powodzi.
Umowę podpisano po przetargu na opracowanie koncepcji technicznej „Określenie zagrożenia powodziowego w zlewni cieków: Strug, Hermanówka, Matysówka, Młynówka, Czekaj i Rów W1”. Rozwiązania mają ochronić osiedla Budziwój, Biała i Matysówka przed skutkami powodzi błyskawicznych po ulewach. To pierwszy element dużego przedsięwzięcia ujętego w Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym („Zabezpieczenie przeciwpowodziowe w zlewni rzeki Malawka, Przyrwa, Matysówka, Mikośka, Paryja, Czekaj”).
Zakres cieków objęty opracowaniem koncepcji technicznej. Źródło: Wody Polskie
Analiza możliwości zabezpieczenia Rzeszowa przed powodziami błyskawicznymi
Najważniejsza koncepcja, na którą podpisano umowę, obejmie łącznie niemal 100 km rzeszowskich rzek i ich dopływów, co pozwoli zidentyfikować skalę i główne przyczyny zagrożenia powodziowego. Dzięki temu możliwe będzie wypracowanie rozwiązań technicznych i nietechnicznych, które pozwolą na minimalizację lub redukcję zagrożeń powstałych w wyniku powodzi opadowych i błyskawicznych. Opracowanie obejmie swoim zasięgiem siedem cieków z dopływami, o łącznej powierzchni zlewni 81 km2 – również poza obszarem Rzeszowa – informują Wody Polskie.
Zadanie wykona firma Arcadis za niemal 850 tys. zł. W ciągu 11 miesięcy wykona prace geodezyjne, obliczenia hydrologiczne i budowę modeli dla stanu istniejącego, a także wariantowe analizy hydrauliczne, modele hydrauliczne uwzględniające sieć rzeczną i kanalizację deszczową oraz wyboru optymalnych rozwiązań projektowych.
Najnowocześniejsze metody symulacji
Symulacje i modele hydrologiczne obliczane zgodnie z metodyką deszczu nawalnego o zmiennej intensywności w czasie pozwolą, jak podają Wody Polskie, na symulację pracy sieci (zarówno kanalizacyjnej jak i rzecznej) w warunkach większego obciążenia jednostkowego, które nie jest odwzorowywane z wykorzystaniem standardowych metod wykorzystywanych do projektowania.
Poza zagrożeniem powodziowym ze strony cieków administrowanych prze Wody Polskie, opracowanie uwzględni wydajność sieci kanalizacyjnej, zabudowę urbanistyczną oraz aktualne uszczelnienie zlewni (znacząco wpływające na tworzenie się powodzi błyskawicznych). Będzie podstawą do zlecania dokumentacji projektowych dla Wód Polskich w zakresie koryt cieków oraz dla samorządu w zakresie rozbudowy sieci kanalizacyjnej i dalszego zagospodarowania przestrzeni miejskich.
Zabezpieczanie terenów nad Strugiem
Trwają też prace mające zabezpieczyć 433 ha terenów nad Strugiem. W grudniu 2021 r. zakończył się pierwszy etap inwestycji obejmujący odcinek na wysokości ulic Gombrowicza i Miłosza. Umocniono dno oraz zabezpieczono skarpy Strugu w miejscach, w których rzeka zagrażała budynkom i obiektom infrastruktury komunikacyjnej i technicznej. Utworzono tarliska i schronienia dla zwierząt strefy przybrzeżnej.
Rzeka Strug. Fot. Wody Polskie
Jeszcze w czerwcu zostanie ogłoszony przetarg na dokończenie prac. Obejmą one odcinki Strugu o łącznej długości 3,3 km oraz odcinek potoku Hermanówka o długości 110 m. Zakończenie zaplanowano na IV kwartał 2024 r. Zwiększy się ochrona przeciwpowodziowa.
Zakończenie odmulania Zalewu Rzeszowskiego
W 2022 r. zakończy się odmulanie Zalewu Rzeszowskiego na Wisłoku. Już wydobyto i wywieziono około 500 tys. m3 osadów z dna zbiornika. Pozostało jeszcze wywiezione 180 tys. m3 namułów. Potencjał retencyjny obiektu wzrośnie z 670 tys. m3 do 1,2 mln m3, poprawi się też jakość wody. Ważna dla miast inwestycja kosztowała 68,3 mln zł. Zadanie realizowano od lipca 2019 r.
Przeczytaj także: Wody Polskie – kolejne inwestycje przeciwpowodziowe w woj. opolskim
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.