Hasłem tegorocznej, szóstej już edycji konferencji Stormwater Poland, która odbędzie się w dniach 29-29 września w Katowicach, jest: Czas na deszczówkę! To apel, który ma otworzyć dyskurs i plany działań związane z tym zasobem. Portal Inżynieria.com objął konferencję patronatem medialnym.
Źródło: retencja.pl
Wierzymy, że nadszedł czas na działanie, a obserwując kolejne cykle modernizacji infrastruktury, jakie miały miejsce po akcesji Polski do Unii Europejskiej, a także spoglądając w przyszłość, a więc na przykład na Krajowy Plan Odbudowy, programy transformacji, czy też projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, jesteśmy przekonani, że po wodociągach i kanalizacji przyszedł czas na systemy odwodnienia, bez których nie można myśleć o utrzymaniu infrastruktury miast, dalszej rozbudowie sieci komunikacyjnej oraz strategii gospodarowania wodą w Polsce. Czas na deszczówkę to też rozmowa o eksploatacji istniejących już systemów odwodnienia - zarówno z punktu widzenia ich niezawodności, jak również jakości wód odbiorników deszczówki. Wokół tych zagadnień zbudowaliśmy tegoroczny program konferencji.
Mając świadomość unikalnych, lokalnych uwarunkowań Metropolii GZM planujemy rozpocząć nasze spotkanie od sesji zatytułowanej: Wykonane na Śląsku. W tej części zaprezentujemy konkretne projekty dotyczące wód opadowych, zwiększania ich retencji i wykorzystywania na miejscu celem zmiany miast Górnego Śląska i Zagłębia dla lepszej przyszłości, a więc poprawy standardu życia ich mieszkańców i uodpornienia na postępujące zmiany klimatu. W drugim bloku konferencji zatytułowanym: Deszczówka nie musi być ściekiem! chcemy zaadresować zagadnienie wpływu jakości odpływów wód opadowych lub roztopowych na wody odbiorników. Na sesji tej chcemy zmierzyć się z pozoru nierozwiązywalnym problemem kanalizacji ogólnospławnych.
W trzeciej części chcemy wzorem lat ubiegłych wybiec nieco w przyszłość i przedyskutować stan i perspektywy Inteligentnej infrastruktury deszczowej. Spróbujemy przekonać uczestników, że nawet dla mniejszych miejscowości nie jest to mrzonka lub futurologia. Sztuczna inteligencja, systemy ekspertowe, przeszukiwanie dużych zbiorów nie musi być tylko hasłem w przypadku wód opadowych. W końcu, nie można zapomnieć o istniejącej infrastrukturze, która bez odpowiedniej modernizacji i utrzymania szybko niszczeje i staje się zawodna. Stąd też potrzeba osobnego bloku dedykowanego: Utrzymaniu systemów odwodnienia i retencji.
Bez innowacji, bez inteligencji i bez dbałości o deszczówkę nie uda nam się sprostać tym wszystkim wyzwaniom w polskich miastach i przyczynić się do zapewnienia lepszej przyszłości przyszłym pokoleniom. Wykorzystajmy zatem szansę, która się pojawia i znajdźmy „czas na deszczówkę”.
Zapraszamy na 6.edycję Stormwater Poland, z czego po raz drugi do Katowic. Miejsce to ma dla nas znaczenie. Katowice, a szczerzej Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to instytucja, która jest metropolitarnym liderem zmian w zakresie mitygacji i gospodarowania wodami opadowymi. Mieliśmy okazję współpracować przy kilku projektach, poza tym ten obszar Polski ma największe potrzeby i jednocześnie zagrożenia wynikające z obecnej infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Ideą każdej z naszych konferencji jest nie tylko rozmowa, ale także demonstracja w praktyce jak można dostosowywać świat wód opadowych do wyzwań zmian klimatu i przyszłych potrzeb rozwoju miast.
Retencja.pl również dzieli się swoimi doświadczeniami podczas konferencji. W naszej codziennej pracy doradzamy, konsultujemy, przygotowujemy strategie i plany jak dostosować miasta, dzielnice, obiekty do zmian klimatu. Uważamy, że wszelkie działania trzeba opierać na realnych danych. Wiedza o tym jak i ile pada w naszym kraju jest ważna, by świadomie wykorzystywać, retencjonować i wprowadzać do ponownego obiegu wody opadowe. Zmiany klimatyczne doprowadziły do tego, że w zarówno w Polsce jak i na świecie pada inaczej niż 100, 200 lat temu, a systemy kanalizacji bardzo często nie są w stanie udźwignąć rozbudowującej się nieustannie infrastruktury dużych miast.
Czas na deszczówkę to próba zwrócenia uwagi na niezwykle cenny zasób, którym trzeba mądrze zarządzać, aby powszechna „betonoza” nie doprowadziła do zalania i podtopień w dużych aglomeracjach i suszy w innych okresach. Musimy zacząć myśleć o mieście jak o wielkiej zlewni z siatką kanalizacji ogólnospławnych, zbiornikami retencyjnymi i wszystkimi narzędziami, które usprawniają systemy zarządzania wodami opadowymi, jak o wielkim organizmie, który musi być odpowiednio nawodniony.
Jako RetencjaPL przenieśliśmy analogowy dotychczas świat obliczeń hydrologicznych do świata cyfrowego. Stworzyliśmy narzędzie, które pozwala projektantom przyszłych inwestycji obliczyć dokładnie jak i ile będzie padać na obszarze, który ma zostać zaprojektowany. To zaprowadziło nas dalej, do stworzenia kolejnego narzędzia cyfrowego – platformy WaterFolder. To miejsce stworzone dla projektantów, pozwalające na dobór urządzeń wielu producentów z branży wod-kan. W trakcie realizacji projektu PANDa pozyskaliśmy zaufanie producentów, zainteresowanych posiadaniem narzędzia, które pozwoli projektantom na korzystanie z kalkulatora doboru konkretnych urządzeń, mając jednocześnie gwarancję, że odbywa się to na silniku wdrożonego już atlasu PANDa.
Tak powstały pierwsze kalkulatory doboru retencji zbiornikowej dla zbiorników betonowych, kalkulator rozsączania wód opadowych i roztopowych czy kalkulator doboru odwodnień liniowych, stosowanych w wielkopowierzchniowych inwestycjach. Dziś, na platformie WaterFolder jest ponad 5 500 kont projektantów, którzy mogą korzystać z 8 kalkulatorów doboru, a 10 kolejnych jest w trakcie przygotowania.
Poszliśmy jednak jeszcze o krok dalej, tworząc narzędzie integrujące dotychczasowe kalkulatory w tzw. WaterFolder Connect. To innowacyjne w skali kraju, a nawet świata rozwiązanie pozwalające na: obliczanie i dobór konkretnych produktów dla całych systemów odwodnień wraz ze sporządzeniem dokumentacji graficznej projektów oraz weryfikację projektów z użyciem modelowania hydrodynamicznego. Co najważniejsze, spotkają się tam wszyscy nasi interesariusze: projektanci, firmy dostarczające technologie systemów odwodnienia oraz samorządy, które modernizują i adaptują systemy, a także wdrażają założenia zielono-niebieskiej infrastruktury. Chcemy, aby zaprojektowanie całego systemu odwodnienia było możliwe w jednym miejscu.
Stąd płynnie przechodzimy do wydarzenia, podczas którego dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i najnowszymi badaniami w zakresie szeroko rozumianych wód opadowych, stało się dla nas swoistym przedłużeniem codziennej działalności w firmie. Chcieliśmy stworzyć konferencję, gdzie wszystkie te światy spotkają się w jednym miejscu, wymienią wiedzą, a przede wszystkim nawiązują współpracę. W przeddzień konferencji Stormwater organizujemy WaterFolder DAY. Przygotowaliśmy bardzo bogaty program, na którym będziemy dzielić się wiedzą, organizować warsztaty, szkolenia, a także wyjazdy studyjne do dwóch punktów.
Serdecznie zapraszamy do udziału w WaterFolder DAY
Pełen program, prelegenci oraz wszystkie informacje nt. wydarzenia: www.stormwaterpoland.com
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.