• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozwiązanie problemu podtopień i gospodarki wodami opadowymi dla miast

Opublikowano: 16-08-2022 Źródło: zewnętrzne

Coraz częstsze podtopienia występujące w miastach z powodu opadów nawalnych powodujące znaczne szkody wymagają kompleksowych rozwiązań. W optymalnie działającym systemie odwodnieniowym nie tylko nie dochodzi do wylań, ale jest on też wsparciem miasta w przeciwdziałaniu suszy, a przez do adaptacji do zmian klimatu.


Czego potrzebuje „pacjent"?

Najpierw rzetelnej, holistycznej diagnozy. A potem optymalnej koncepcji działań dopasowanej do realnych potrzeb i możliwości.

W Kaliszu taką diagnozę postawił we współpracy z PWiK zespół Retencjapl pod kierownictwem Renaty Woźniak-Vecchie. Dla 24 zlewni kanalizacji deszczowej zostały zbudowane modele hydrodynamiczne, które zostały skalibrowane na podstawie wielotygodniowych pomiarów w ponad 30 miejscach pomiarowych w kanałach i kilkoma deszczomierzami. Szczególnie troskliwego podejścia wymagała najstarsza część Kalisza odwadniana kanalizacją ogólnospławną. W tym przypadku do budowy skalibrowanego modelu użyto również danych o rozbiorach wody pitnej i pracy pompowni.

Przy pomocy cyfrowych bliźniaków kaliskiego systemu odwodnienia poznano obciążenie hydrauliczne kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej na obszarze ponad 1200 ha, w najintensywniej zabudowanej części miasta. Wyznaczone zostały miejsca, które wymagają jak najszybszej interwencji. Zaproponowano szereg działań średnio- i długoterminowych związanych również z rozbudową sieci o uzbrojenie nowych osiedli. Dla historycznej części Kalisza w koncepcji zaproponowano m.in. wykorzystanie obszaru plant miejskich do wdrożenia obiektów błękitno-zielonej infrastruktury, w tym zbiorników retencyjnych.

Fot. cegli/Adobe Stock
Fot. cegli/Adobe Stock

 
Zaplanowano również szeroką akcję informacyjno-promocyjną zmierzającą do ograniczenia napływu wód opadowych do kanalizacji, rozszczelnienia powierzchni i wprowadzenia jak największej liczby rozwiązań o charakterze zielono-niebieskiej infrastruktury. Ważnym elementem tej akcji jest „Katalog i wytyczne zielono-niebieskiej infrastruktury w Kaliszu”, który wkrótce zostanie udostępniony mieszkańcom i inwestorom w formie broszury papierowej i elektronicznej. Jej rozszerzeniem jest dopasowany do potrzeb Kalisza zestaw kalkulatorów dostępnych online, ułatwiający inwestorom i prywatnym użytkownikom obliczenie i dobór różnego typu obiektów małej retencji i infiltracyjnych.

Ta kompleksowa współpraca trwa już od ponad dwóch lat. Kalisz na bazie solidnej wiedzy o stanie i działaniu swojego systemu odwodnienia coraz bardziej „wspiera naturę i zbiera deszczówkę” Cieszymy się, że jesteśmy częścią tej ewolucji! Tego typu podejście, w którym symulowane są proponowane rozwiązania jeszcze przed wykonaniem projektów budowlanych jest również wymagane przy ubieganiu się o dofinansowanie inwestycji ze źródeł Unii Europejskiej w celu przygotowania miast do zmian klimatu (adaptacji do zmian klimatu). Zapewnia ono, że propozycje są optymalne technicznie i efektywne kosztowo. Praca na realnych danych, dobrze przeprowadzonych analizach, pomiarach daje nam możliwość przygotowania miast na wyzwania jakie niosą ze sobą nawalne deszcze. Oby więcej miast, które tak kompleksowo podejdą do tematu.

Tekst napisany na podstawie opracowanych koncepcji przez RetencjaPL dla miasta Kalisz

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia