• 26 zbiorników retencyjnych w Gorzowie Wielkopolskim powstaje 26 zbiorników retencyjnych
  • Remont obejmuje rezerwuary o pojemności 25,5 tys. m3
  • Program obejmuje budowę i modernizację 14 km kanalizacji deszczowej

Postawienie 26 nowych zbiorników retencyjnych, remont istniejących o pojemności 25,5 tys. m3, a także budowa i modernizacja 14 km kanalizacji deszczowej – to zadania realizowane w ramach gorzowskiego programu adaptacji do zmian klimatu.

Prace są prowadzone w obszarze czterech zlewni Warty – przy ulicach Żwirowej, Słowiańskiej, ul. Szmaragdowej i Olimpijskiej. Obejmują też sieć kanalizacji deszczowej ze zbiornikami w ramach rozbudowy DK22 oraz budowy Centrum Edukacji w Gorzowie Wielkopolskim (CEZIB) przy ul. Warszawskiej.


Pod koniec 2021 r. przedsięwzięcie rozszerzono o budowę brakującego odcinka kanalizacji deszczowej razem z wpustami ulicznymi w ulicach Żwirowej i Zagłoby. Deszczówka będzie trafiać do naturalnego zbiornika retencyjnego. Wcześniej zostanie podczyszczona w separatorze piasku i substancji ropopochodnych.

Zakończono budowę i modernizację kanalizacji deszczowej na obszarach zlewni ulic Słowiańskiej i Szmaragdowej, częściowo Żwirowej i Olimpijskiej, a także w ramach realizacji CEZIB.

Nowa i zmodernizowana infrastruktura ograniczy skutki gwałtownych opadów – podtopień i zastoisk wody. Odciąży też sieć kanalizacji deszczowej.

Wybudowana zostanie także infrastruktura towarzysząca: plac rekreacyjny, boisko oraz ciąg spacerowy, punkty poboru wody do celów komunalnych, szalety. W efekcie realizacji projektu zostanie poprawiona odporność na podtopienia i zalania oraz zostanie umożliwione retencjonowanie wody oraz wykorzystywanie jej w okresach suchych – czytamy w komunikacie.

Projekt „Zagospodarowanie wód opadowych na terenie miasta Gorzowa Wlkp. – Etap I” jest realizowany od 2019 r. Jego wartość przekracza 80 mln zł, w tym prawie 70 mln zł wynosi dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Przedsięwzięcie ma się zakończyć w 2023 r.

Przeczytaj także: Pakistan zdewastowany po potężnej powodzi. A to jeszcze nie koniec