Polska posiada jedne z najmniejszych w Europie zasobów wody, dlatego w najbliższych miesiącach rząd ma przyjąć Program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030 (PPNW).
Zasoby wody. Fot. raoulgalop/Adobe Stock
- Większość krajów na świecie zmaga się z deficytem wody
- Głównym celem programu jest zwiększenie poziomu retencji wód opadowych
- Podjętych zostanie 14 typów działań
Głównym celem wartego 41 mld zł programu jest zwiększenie poziomu retencji w naszym kraju do 15% (obecnie zatrzymujemy tylko 7,5% średniorocznego odpływu). Ministerstwo Infrastruktury zapewniło, że PPNW będzie komplementarny względem innych kluczowych dokumentów, czyli planów: gospodarowania wodami, zarządzania ryzykiem powodziowym, przeciwdziałania skutkom suszy, a także programów związanych z rozwojem dróg wodnych.
Program przeciwdziałania niedoborowi wody zawiera 14 typów działań:
-
trzy wchodzą w zakres budownictwa hydrotechnicznego
-
pięć ma poprawić retencję na obszarach rolniczych
-
dwa zwiększyć retencję leśną
-
dwa dotyczą renaturyzacji
-
po jednym przeznaczono dla obszarów miejskich i pokopalnianych.
Zdaniem twórców programu, przeprowadzenie wszystkich planowanych działań pozwoli na zwiększenie o 5 mld m3 powstrzymania odpływu wód do Morza Bałtyckiego (ponad 8% średniorocznego odpływu wód z obszaru Polski).
Jak powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, głównym celem jest zwiększenie poziomu retencji wód opadowych. Oznacza to zatrzymanie ich wszelkimi sposobami w środowisku i ograniczenie ich bezproduktywnego spływu do morza – stwierdził, dodając, że wspomniane działania przyczynią się do łagodzenia skutków suszy, ale także do ograniczenia ryzyka powodziowego. Będzie to miało pozytywny wpływ nie tylko na gospodarkę wodną, ale także na zwiększenie odporności całej gospodarki narodowej oraz środowiska i społeczeństwa na zmiany klimatyczne – powiedział.
Jakie są zasoby wody pitnej w Europie?
Większość krajów na świecie zmaga się z deficytem wody. Szacuje się, że ponad 1,2 mld osób ma utrudniony dostęp do wody, a 200 mln cierpi z pragnienia. Tylko kilkanaście państw posiada tzw. nadwyżki wody, jak np. Norwegia. Polska to jeden z najuboższych w wodę krajów w Europie. Średnio na Starym Kontynencie na jedną osobę przypada 5,1 tys. m3 wody rocznie – w Polsce mamy dużo niższe zasoby wody przypadające na jednego mieszkańca – 1,6 tys. m3.
Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej
7-9 listopada 2022 r. w Krakowie odbędzie się Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. W programie są praktyczne warsztaty, sesje plenarna i techniczne oraz dwie wycieczki: na zaporę w Świnnej Porębie i po zielono-niebieskiej infrastrukturze w Krakowie.
Kongres odbędzie się w formule hybrydowej: bezpośrednio w Krakowie oraz online za pośrednictwem platformy akademia.inzynieria.com. Więcej informacji na temat programu, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.
Przeczytaj także: Odra. Poznaliśmy wnioski polskiego zespołu [RAPORT]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.