W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele świata nauki, organizacji samorządowych i rządowych oraz biznesu. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, a odbywa się ono we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego.

Podczas Kongresu Wodnego PGW Wody Polskie przedstawiły koncepcję zmiany podejścia do taryf za wodę. Ma ono doprowadzić, w perspektywie 1–2 dekad, do określenie limitu socjalnego zużycie wody z optymalnymi opłatami. Po przekroczeniu progu ceny byłyby znacząco wyższe, np. za podlewanie ogrodu.

Wskazano też potrzebę stworzenia nowych sposobów zasilania systemów zaopatrzenia w wodę. Przy czym są to inwestycje, które zostaną zrealizowane w perspektywie 10–15 lat. Będą wymagały dużego wysiłku przedsiębiorstw wod-kan.

Wody Polskie przekonywały także, że zakończone przedsięwzięcia ochrony przeciwpowodziowej, w tym wybudowanie suchego zbiornika w Raciborzu, są gwarancją, że nie powtórzy się tragedia z czasów powodzi w 1997 r. we Wrocławiu i okolicznych miejscowościach. Zbiornik już po otwarciu ochronił region. W przyszłości zostanie przekształcony z suchego na mokry.

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało publikację w najbliższym czasie projektu ustawy dotyczącej przeciwdziałania suszy. Wśród priorytetów inwestycyjnych znajdą się działania zwiększające zdolności retencyjne, rewaloryzacja Odry, gospodarka wodno-ściekowa, a także renaturalizacja rzek. Ma to m.in. zapobiec katastrofom, takim jak na Odrze, gdzie wysokie zasolenie i niski stan wody doprowadziły do rozkwitu złotych alg zabójczych m.in. dla ryb.

Organizacje pozarządowe krytykowały plany Wód Polskich określając je mianem prehistorycznych. Podkreślały konieczność odsuwania wałów od brzegów rzek, szkodliwy wpływ sztucznych zbiorników, które prowadzą do pogłębiania nurtów i w efekcie obniżania poziomu wód gruntowych, niechęć do korzystania z naturalnych metod ochrony przeciwpowodziowej i stawianie przede wszystkim na rozwiązania techniczne. Postulowały o renaturalizację rzek i wprowadzenie monitoringu. Jego brak, ich zdaniem, uniemożliwił wskazanie sprawców zwiększonego zasolenia Odry.

Podczas wydarzenia podpisano memorandum o współpracy w dziedzinie integracji europejskiej i gospodarowania wodami pomiędzy Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie a Państwową Agencją Zasobów Wodnych Ukrainy. W planach wspólne działania, pilotaże rozwiązań i wymiana doświadczeń. Podkreślono, że oba kraje współpracują w zakresie gospodarki wodnej od wczesnych lat 90. XX w.

W trakcie pięciu dyskusji panelowych poruszane są zagadnienia związane z wyzwaniami stojącymi przed gospodarką wodną w czasach szybkich zmian klimatu. Eksperci omawiają perspektywy i problemy z nimi związane.

Tematyka kolejnych paneli obejmuje takie zagadnienia, jak przyszłość żeglugi śródlądowej w kontekście racjonalnej gospodarki wodnej, przyjazne środowisku rozwiązania ochrony przeciwpowodziowej, a także wiedza o właściwym wykorzystaniu wody. W ostatniej dyskusji uczestnicy zajmą się problematyką turystyki wodnej i możliwościami wykorzystania jej potencjału.

Wśród uczestników są m.in. przedstawiciele PGW Wód Polskich, Ministerstwa Infrastruktury, Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwowej Agencji Zasobów Wodnych Ukrainy, Komisji Europejskiej, Inland Navigation Europe, European Federation of Inland Ports, Banku Światowego, a także Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Wydarzenie zwieńczy koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kędzierzyna-Koźla.

Przeczytaj także: Smart City = Green City. Przyszłość miast zależy od zwiększenia retencji