• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kongres GWiOP: zarządzanie kryzysowe w gospodarce wodnej – co sądzą eksperci?

Opublikowano: 26-10-2022 Źródło: inzynieria.com

W dniach 7-9 listopada w Krakowie odbędzie się Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Pierwszego dnia wydarzenia odbędzie się panel dyskusyjny „Zarządzanie kryzysowe w gospodarce wodnej”, w którym wezmą udział przedstawiciele największych miejskich spółek wodno-kanalizacyjnych, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW WP) oraz Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie (IGWP).


Zarządzanie kryzysowe w gospodarce wodnej. Fot. Adobe Stock Zarządzanie kryzysowe w gospodarce wodnej. Fot. Adobe Stock

W pierwszej połowie listopada, przez dwa dni samorządowcy, przedstawiciele organów państwowych, wykonawcy, producenci i naukowcy będą rozmawiać o gotowości sektora gospodarowania wodami i ochrony przeciwpowodziowej do radzenia sobie ze skutkami zmian klimatu. 

Gościem specjalnym Kongresu będzie dr Tabea Lissner – ekspertka z ramienia ONZ, współkierowniczka zespołu naukowego w międzynarodowej organizacji pozarządowej Climate Analytics oraz stypendystka New Institute w Hamburugu, która przedstawi kluczowe ustalenia rozdziału dotyczącego wody w sprawozdaniu oceniającym Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Oprócz tak palących kwestii, takich jak:

  • regulacje prawne dotyczące zagospodarowania deszczówki, 
  • źródła finansowania inwestycji w obszarze gospodarowania wodami, 
  • technologie związane z ochroną przeciwpowodziową oraz digitalizacją i monitoringiem systemów wod-kan

ważnym blokiem tematycznym poruszanym podczas obrad kongresu będzie zarządzanie kryzysowe w gospodarce wodnej.

Powódź tysiąclecia - najważniejsza jest umiejętność wyciągania wniosków 

W poniedziałek 7 listopada, pierwszego dnia kongresu, po warsztatach prawnych oraz sesji plenarnej dotyczącej zmian klimatycznych i finansowania inwestycji odbędzie się panel dyskusyjny poprzedzony dwiema prelekcjami wprowadzającymi. 

Witold Sumisławski podczas Konferencji Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Fot. Quality Studio
Witold Sumisławski podczas Konferencji Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Fot. Quality Studio


Jako pierwszy głos zabierze dr inż., Wojciech Szpakowski - dyrektor ds. Technicznych w spółce Gdańskie Wody, jak również adiunkt w Katedrze Geotechniki i Inżynierii Wodnej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, który podzieli się swoimi wieloletnimi doświadczeniami z zarządzania kryzysowego związanego z gospodarowaniem wodami.

Kolejnym prelegentem, a zarazem prowadzącym panel dyskusyjny, będzie Witold Sumisławski - menedżer z wieloletnim stażem w zarządzaniu sektorem publicznym i prywatnym, specjalizujący się w zarządzaniu strategicznym i operacyjnym w gospodarce wodnej na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. Bogate doświadczenie zdobywał m.in. jako Prezes MPWiK we Wrocławiu, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Gospodarowania Wodami Opadowymi i Roztopowymi we Wrocławiu oraz Pełnomocnik Spółki MPWiK S.A. ds. Gospodarowania Wodami Opadowymi.

W swoim wystąpieniu posłuży się przykładem powodzi tysiąclecia jako modelem wyjściowym do omówienia wniosków wyciągniętych z perspektywy 25 lat od katastrofy. 

Dyskusja - najlepsze narzędzie wymiany doświadczeń i szukania nowych rozwiązań

Do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym poświęconemu zarządzaniu kryzysowym w gospodarce wodnej zaproszono przedstawicieli największych miejskich spółek wodno-kanalizacyjnych, organów państwowych oraz reprezentantów przedsiębiorców z branży.

Zdjęcie archiwalne panelu dyskusyjnego przeprowadzonego podczas III Konferencji GWOR. Fot. Quality Studio Zdjęcie archiwalne panelu dyskusyjnego przeprowadzonego podczas III Konferencji GWOR. Fot. Quality Studio

Głos zabiorą:

  • Marek Borkowski - Wiceprezes Zarządu i Dyrektor ds. Rozwoju w Aquanet S.A.
  • Krzysztof Dąbrowski - Prezes IWGP
  • Ryszard Gajewski - Prezes zarządu spółki Gdańskie Wody
  • Przemysław Matyja - Dyrektor Wydziału Planowania Urzędu Miasta Wrocławia
  • Małgorzata Sikora - Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, PGW Wody Polskie
  • Piotr Ziętara - Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa S.A.

Rozmowa moderowana przez Witolda Sumisławskiego dotyczyć będzie:

  • polskiej gospodarki wodnej - w odniesieniu do relacji międzynarodowych,
  • reakcji na poważny stan kryzysowy w gospodarce wodnej,
  • poziomu współpracy na linii administracja rządowa a samorządowa,
  • planowania przestrzennego a gospodarowania wodami (powódź, susza, wyspy ciepła),
  • zielono-niebieskiej infrastruktury w teorii i praktyce.

Organizatorzy Kongresu uruchomili specjalny pakiet bezpłatnych wejściówek skierowany do inwestorów, architektów, przedstawicieli biur projektowych oraz uczelni – te osoby będą mogły przysłuchiwać się panelowi dyskusyjnemu bezpłatnie. 

Kongres #GWiOP2022 – nauka i biznes szukają rozwiązań na skutki zmian klimatycznych

W dniach 7-9 listopada w Krakowie odbędzie się ogólnopolski Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Biorący w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, władz lokalnych i państwowych oraz wszyscy zainteresowani tematyką gospodarowania wodami, małej retencji, idei miasta gąbki, zielono-niebieskiej infrastruktury miejskiej, zbierania deszczówki oraz ochrony przeciwpowodziowej będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach, prelekcjach, pokazach i wycieczkach technicznych.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: będzie można w nim uczestniczyć bezpośrednio w Krakowie oraz online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com 

Więcej informacji na temat programu Kongresu GWiOP, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.

Pzreczytaj także: Sztuka gospodarowania wodami – zmiany są konieczne

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia