• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jak radzić sobie w kryzysie? – debata ekspertów na kongresie GWiOP

Opublikowano: 10-11-2022 Źródło: inzynieria.com

W dniach 7-9 listopada w Krakowie odbył się ogólnopolski Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Biorący w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, władz lokalnych i państwowych oraz wszyscy zainteresowani tematyką gospodarowania wodami, małej retencji, idei miasta gąbki, zielono-niebieskiej infrastruktury miejskiej, zbierania deszczówki oraz ochrony przeciwpowodziowej będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, prelekcjach, pokazach, wycieczkach technicznych i panelu dyskusyjnym.


Panel dyskusyjny Panel dyskusyjny "Zarządzanie kryzysowe w gospodarce wodnej" Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej - Fot. Quality Studio

Pierwszego dnia wydarzenia przewidziano interesujące warsztaty techniczne poprowadzone przez ekspertów w dziedzinie prawa i doradztwa. Następnie odbyła się sesja plenarna podczas, której poruszony został trudny temat pozyskiwania źródeł finansowania inwestycji w zakresie gospodarowania wodami i ochrony przeciwpowodziowej. Kulminacją części merytorycznej był panel dyskusyjny o zarządzaniu kryzysowym w gospodarce wodnej poprowadzony przez Witolda Sumisławskiego pełnomocnika Prezydenta Wrocławia oraz MPWiK S.A. ds. Gospodarowania Wodami Opadowymi i Roztopowymi.

Liderzy wyciągają wnioski i planują lepszą przyszłość

Od lewej: Marek Borkowski, Aquanet, Krzysztof Dąbrowski IGWP, Witold Sumisławski - Fot. Qualoty Studio
Od lewej: Marek Borkowski, Aquanet, Krzysztof Dąbrowski IGWP, Witold Sumisławski - Fot. Qualoty Studio

Do wzięcia udziału w rozmowie, wyciąganiu wniosków i szukaniu skutecznych rozwiązań na przyszłość zaproszeni zostali:

  • Marek Borkowski - Wiceprezes Zarządu i Dyrektor ds. Rozwoju Aquanet S. A. 
  • Krzysztof Dąbrowski - Prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie (IGWP)
  • Wojciech Szpakowski - dyrektor ds. Technicznych w spółce Gdańskie Wody
  • Przemysław Matyja - Dyrektor Wydziału Planowania Urządu Miasta Wrocławia a
  • Małgorzata Sikora - Dyrektork Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie 
  • Piotr Ziętara - Prezes Zarządu Wodociągi Miasta Krakowa 
  • Stanisław Gawłowski - Senator Rzeczypospolitej Polskiej
  • Volodymyr Kondzolka – przedstawiciel Drohobyckiego Instytutu Miejskiego

Rozmawiano między innymi o doświadczeniach z wrocławskiej powodzi 1997 r., stopniu gotowości polskiej infrastruktury gospodarowania wodami na narastające skutki zmian klimatu oraz doświadczeniach z niedawnej katastrofy ekologicznej na Odrze.

Głos zabiera Piotr Ziętara, Wodociągi Krakowskie - Fot. Quality Studio
Głos zabiera Piotr Ziętara, Wodociągi Krakowskie - Fot. Quality Studio

Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa zauważył, że obecnie w sytuacjach kryzysowych narodziło się w Polsce społeczeństwo obywatelskie: nasz dostęp do wiedzy i kontakt między sobą jest nieporównywalnie większy niż w 1997 r. Powstał system szybkiego alertowania, dzięki czemu społeczność lokalna wspiera służby specjalistyczne w usuwaniu utrudnień. 

Udana współpraca jest podstawą rozwoju

Z drugiej strony Marek Borkowski, prezes poznańskiej spółki Aquanet S.A. wskazał na konieczność ścisłej współpracy spółek wodociągowych z jednostkami miejskimi: aby wprowadzić nasz plan inwestycyjny w życie - chociażby w przypadku zielono-niebieskiej infrastruktury - musi nastąpić współpraca z Zarządem Dróg, aby te drogi można było rozszczelnić. Mobilizujemy także Miejski Wydział Architektury i Urbanistyki, aby wszelkie zatwierdzane przez nich plany bezwzględnie uwzględniały retencjonowanie – mówił prezes.

Marek Borkowski, Aquanet S.A. - Fot. Quality Studio
Marek Borkowski, Aquanet S.A. - Fot. Quality Studio

Kwestie sprawnego współdziałania nie tylko z jednostkami samorządowymi ale także z Wodami Polskimi podniósł Krzysztof Dąbrowski, prezes IGWP: musi nastąpić poprawa współpracy między regulatorem a wodociągami. Na razie mamy narastające niezrozumienie, które w ostatnim czasie doprowadziło do sytuacji, że wodociągi są zmuszone szukać pomocy w ministerstwie... – zaznaczył.

Od lewej: Krzysztof Dąbrowski, IGWP, Witold Sumisławski, prowadzący debatę - Fot. Quality Studio Od lewej: Krzysztof Dąbrowski, IGWP, Witold Sumisławski, prowadzący debatę - Fot. Quality Studio

Woda – zasób, nie problem

O konieczności podejmowania zdecydowanych działań proretencyjnych wypowiedzieli się senator Stanisław Gawłowski i dyrektor Przemysław Matyja, Urząd Miasta Wrocławia - Fot. Quality Studio 
Przemysław Matyja, Urząd Miasta Wrocławia - Fot. Quality Studio

Woda staje się zasobem, a nie problemem inżynieryjnym - należy uwzględnić ją na wszystkich etapach planowania, aby zaproponować rozwiązania, które będą bardziej efektywne. Cieszy, że świadomość tego problemu jest dość duża, a prezydent miasta wydał zarządzanie, które obligują wszystkie jednostki miejskie do dbania o kwestie retencji – mówił miejski urbanista Wrocławia.

Mniej optymistycznie brzmiała wypowiedź senatora, który przyznał, że sam spotykał się wielokrotnie z głosami lekceważącymi wartość i konieczność uwzględniania retencji i terenów zalewowych - mamy obowiązek je chronić i powiększać obszary, które utrzymują wodę i wilgoć. Bez poszerzania świadomości w tym względzie nie uda nam się wygrać bitwy o zieloną-infrastrukturę – apelował.

Małgorzata Sikora, Wody Polskie RZGW Kraków - Fot. Quality Studio
Małgorzata Sikora, Wody Polskie RZGW Kraków - Fot. Quality Studio

Opinię przedmówcy podzieliła Małgorzata Sikora z Regionalnego Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Jako organ wydający pozwolenia wodno-prawne niestety stwierdzam, że na papierze wszystko brzmi lepiej niż w rzeczywistości. Np. budowa podziemnych parkingów w Krakowie szkodzi zasobom wodnym miasta - inwestorzy nastawieni są jedynie na zysk, bez myślenia o tym, że wysuszają okoliczne stawy i tereny podmokłe niszcząc ekosystem i działając na szkodę lokalnej ludności – przyznała Dyrektorka Wód Polskich. 

Zarządzanie kryzysowe – perspektywa ukraińska

Panel dyskusyjny Panel dyskusyjny

Niezwykle ciekawa była wypowiedź Volodymyra Kondzolki, który patrzył na zagadnienie zarządzania kryzysowego w gospodarce wodnej z trudnej ukraińskiej perspektywy: powódź jest kryzysem krótkotrwałym. My na Ukrainie teraz borykamy się z problemami, które są długotrwałe. To pokazuje jak ważne jest tworzenie "resilient city" - zarządzanie kryzysowe należy budować nie tylko na powodziach, ale i na innych czynnikach i bodźcach długotrwałych, które mogą poważnie zaszkodzić funkcjonowaniu infrastruktury nie tylko wodno-kanalizacyjnej, ale także ciepłowniczej i energetycznej – przestrzegał.

Przeczytaj także: Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej – TYTANY 2022 wręczone

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!