Długotrwałe susze wpływają dewastująco na leśne ekosystemy. Pogarszają różnorodność biologiczną, przyczyniają się do usychania młodych drzew, a także obniżają ich odporność na choroby i szkodniki. W Poznaniu znaleziono sposób na przeciwdziałanie tym zjawiskom.
Deszczówka zostanie zagospodarowana w lasach poznańskich. Fot. Aquanet/Facebook
Spółki Aquanet i Aquanet Retencja wspólnie z Zakładem Lasów Poznańskich opracowały plan działań służących zagospodarowaniu deszczówki w lasach miejskich. Przedsięwzięcie doprowadzi do podniesienia poziomu wód gruntowych, co przyczyni się do poprawy kondycji drzew i innych roślin leśnych.
Zostanie wykorzystana naturalna retencja wód opadowych oraz zasoby z kanalizacji deszczowej, które umożliwią roślinności w lasach poznańskich czerpać z w okresach suszy i niedoborów wody ze zgromadzonej deszczówki. Jednocześnie dojdzie do usprawnienia pracy sieci kanalizacji deszczowej oraz systemów otwartych podczas nawalnych opadów deszczu.
W 2024 r. zostaną zrealizowane zadania pilotażowe dotyczące retencji w lesie Piątkowskim oraz w lesie przy ul. Marciniaka. Inspiracją dla wykorzystania wód spływających rurami kanalizacji deszczowej i ich retencji w lasach był system doprowadzania wód opadowych do rezerwatu Żurawiniec.
Przeczytaj także: Wody Polskie: koniec budowy czterech zbiorników
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.