W Katowicach przy miejskich budynkach stanęły kolejne zbiorniki na deszczówkę w pobliżu budynków mieszkalnych. Była to kontynuacja akcji z 2020 r. „Łapiemy deszczówkę”. Gromadzona woda służy do podlewania zieleni.
Katowickie pojemniki na deszczówkę. Fot. KAW
Zbiorniki małej retencji montowały Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (KZGM) i Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS). W Katowicach, w ramach dostosowywania się do zmian klimatu wybudowano 25 podziemnych zbiorników retencyjnych, w centrum miasta nasadzana jest zieleń, teraz zakończono montaże mniejszych zbiorników na powierzchni. Te ostatnie działania częściowo sfinansowano z miejskiego Zielonego Budżetu.
Zakupiono za to 42 pojemniki i postawiono w różnych miejscach w mieście. Wcześniej KZGM ze swojego budżetu zamontował 34 zbiorniki retencyjne (sumarycznie 76). Łącznie mieści się w nich 20 tys. litrów deszczówki. KTBS ostatnio postawił 63 instalacje i razem ma ich 77 o pojemności 26,2 tys. litrów.
Mniej wód opadowych trafia do kanalizacji, a miasto oszczędza na podlewaniu. Średnia pojemność zbiorników wynosi 300 litrów, ale są też pojedyncze egzemplarze kilkukrotnie większe.
W Katowicach powstają też zbiorniki retencyjne o pojemności 11 mln litrów. Powstaje infrastruktura do ponownego wykorzystywania wody opadowej i zabezpieczenia przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, jak powodzie błyskawiczne. Działania obejmują budowę 8 km kanalizacji deszczowej i 25 zbiorników (zabudowywany jest ostatni). Są tak rozmieszczone, by zatrzymać napływ wód opadowych z sieci kanalizacji deszczowej w przypadku deszczu. System monitoringu tych instalacji to 150 urządzeń pomiarowych.
Przeczytaj także: W Warszawie powstanie plac Centralny na placu Defilad
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.