W ciągu trzech dni kongresu GWiOP, który odbędzie się w dniach 6-8 września w Krakowie, uczestnicy wezmą udział w licznych prelekcjach, panelach dyskusyjnych, warsztatach praktycznych oraz wystawie branżowej. Wydarzenie jest platformą wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy uznanymi autorytetami naukowymi, doświadczonymi wykonawcami i producentami oraz otwartymi na współpracę inwestorami. Poza merytorycznymi sesjami technicznymi organizatorzy przewidzieli też czas i miejsce na kuluarowe rozmowy i nawiązywanie relacji biznesowych. Punktem kulminacyjnym kongresu będzie wieczorna gala 7 września, podczas której poznamy tegorocznych zwycięzców nagród TYTAN 2023.

Prestiżowe nagrody branży gospodarowania wodami i ochrony przeciwpowodziowej

Statuetka przedstawia muskularnego mężczyznę, tytana, stanowiącego symbol potęgi i mocy. Jego tors oplata winorośl, element natury, podkreślający symbiozę z naturą podczas stosowania technologii pozostających w zgodzie ze środowiskiem. TYTANA zaprojektował krakowski artysta rzeźbiarz Andrzej Krawczak. Statuetki wykonywane są w krakowskiej hucie, po czym każdorazowo ręcznie opracowywane przez artystę.
Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Inżynieria, organizator uznanych w środowisku konferencji i kongresów. Laureatów TYTANÓW  wybiera niezależne jury, składające się z praktyków i ekspertów świata nauki specjalizujących się w danej dziedzinie. 

Nominacje do wodnych TYTANÓW 2023

W tym roku do nagrody zostali nominowani:
W kategorii PROUKT / TECHNOLOGIE roku:

DHI Polska za Future City Flow – platforma wspomagania decyzji w czasie rzeczywistym
Platforma Future City Flow do zarządzania gospodarką wodną umożliwia unikalny sposób gromadzenia danych, analizy z wykorzystaniem wysokowydajnościowego modelowania matematycznego, jak również wykorzystanie danych rzeczywistych i prognostycznych, które pozwalają optymalnie planować przyszłe inwestycje.

RETENCJAPL Sp. z o.o za GIShub Eksploatacja – zarządzanie infrastrukturą wodno-kanalizacyjną i deszczową
Platforma GIShub to zaawansowany system przeznaczony do zarządzania i gromadzenia danych, dotyczących infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Pozwala na przejrzyste i uporządkowane inwentaryzowanie, prezentowanie oraz przetwarzanie danych o obiektach wod-kan, zarówno w formie parametrycznej, plików z dokumentacją (np. zdjęciową), jak i geoprzestrzennej.

RetenTech za zastawki kanałowe RetenWell
Urządzenia powstają na bazie opatentowanej technologii pneumatycznej. Pneumatyczny system otwierania i zamykania zasuwy urządzeń ma przewagę nad zasuwami hydraulicznymi i poruszanymi przez silniki elektryczne, polegającą na łatwości odblokowania urządzenia, które uległo awarii, gdyż siłowniki pneumatyczne zastosowane w naszych urządzeniach nie utrudniają przywrócenia urządzeń do stanu neutralnego. Dzięki zastosowaniu pneumatyki i paneli PV, zastawki kanałowe RetenWell są urządzeniami w pełni autonomicznymi.

Uponor Infra Sp. z o.o. za Uponor Rain Garden
Uponor Rain Garden to kompaktowy zbiornik bioretencyjny, który gromadzi, zatrzymuje i podczyszcza wodę deszczową w miejscu jej odbioru. Efektywna powierzchnia zlewni zbiornika Rain Garden wynosi około 130-150 m2. Jest zwykle stosowany do odprowadzenia wód deszczowych z powierzchni utwardzonych w obszarach miejskich w celu zoptymalizowania zagospodarowania wód opadowych.

W kategorii ROJEKT roku:

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Sp. z o.o. za projekt wykonania inteligentnego systemu zarządzania sieciami wod.-kan. oraz wdrożenia systemu inteligentnego sterowania retencją zbiornikową (SIS-RZ)
Kompleksowy system SIS-RZ wspiera procesy decyzyjne związane z eksploatacją systemu retencji zbiornikowej na obszarze Bydgoszczy, działa w oparciu o dane dostarczone przez urządzenia i systemy pomiarowe, następnie przetworzone przez sztuczną inteligencję (AI). Projekt przewiduje także m.in. rozbudowę istniejącego systemu SCADA oraz wdrożenie narzędzi wspierających proces eksploatacji.
Inwestor: Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Sp. z o.o.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie za zwiększenie zabezpieczenia powodziowego w dolinie rzeki Serafy
Projekt realizowany jest w ramach Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły. Obejmuje budowę czterech zbiorników małej retencji: zbiornik Malinówka 1, Malinówka 2, Malinówka 3 oraz Serafa 2. Prace związane z budową zbiorników prowadzone są Krakowie i Wieliczce.
Inwestor: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie
Wykonawcy: SKANSKA S.A.; PBWI Sp. z o.o.

Uponor Infra Sp. z o.o. za realizację systemu zbiorników retencyjnych w ramach budowy drogi ekspresowej S1 (dawniej S69) Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń, odcinek Przybędza – Milówka (obejście Węgierskiej Górki)
Zagospodarowanie wód deszczowych jest jednym z elementów budowy układu drogowego S1. Po dokonaniu analizy panujących warunków i specyfiki budowy zdecydowano się na zbiorniki polietylenowe produkcji Uponor Infra. W ramach budowy odcinka S1 Przybędza-Milówka do 2023 r. Uponor dostarczy w sumie 19 zbiorników i baterii zbiorników o średnicach od DN1200 do DN2400.
Inwestor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie za przebudowę ulicy Krupniczej w Krakowie
Przebudowa historycznej ulicy zaowocowała powstaniem pierwszych w Krakowie ulicznych ogrodów deszczowych. W ramach inwestycji zainstalowano także zbiorniki magazynujące wodę deszczową, która jest wykorzystywana do podlewania roślin. Dzięki temu, woda deszczowa jest efektywnie wykorzystywana, a korzystanie z niej zmniejsza obciążenie miejskiej kanalizacji.
Inwestor: Gmina Miejska Kraków – Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Zwycięzców poznamy już 7 września!

Wiedza – Biznes  – Atrakcje: pełne oblicze Kongresu GWiOP

Jedną z kluczowych atrakcji wydarzenia będzie także wycieczka techniczna, podczas której uczestnicy - obok mobilnej przepompowni Kraków Lesisko - zwiedzą także obiekty hydrotechniczne jednej z największych zapór wodnych w Polsce – w Dobczycach.

Kongres, podobnie jak w zeszłym roku odbędzie się w formule hybrydowej, co oznacza, że można wziąć w nim udział na miejscu lub online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com

Zapraszamy do REJESTRACJI przez STRONĘ KONGRESU.

Przeczytaj także: Mechanizmy finansowania przedsięwzięć z zakresu gospodarowania wodami - WFOŚiG