Od kilku dni na obszarach, przez które przepływa Bug, występują lokalne podtopienia. Są wynikiem piętrzenia się wód w rzece. Zjawisko wynika z pękającej pokrywy lodowej, która tworzy zatory.
Fot. Facebook/Mazowiecka Policja
Zagrożone okolice stale patrolują policjanci i strażacy. Sytuację monitoruje także Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Na teren powiatu wyszkowskiego skierowane zostało wojsko. Żołnierze mają rozpoznać sytuację pod kątem możliwości udzielenia wsparcia na terenach zagrożonych podtopieniami. W przypadku tego powiatu największe ryzyko wystąpienia podtopień dotyczy miejscowości Młynarze i Słopsk w gminie Zabrodzie, a także gmin Wyszków i Brańszczyk.
Fot. Facebook/OSP Zabrodzie Ksrg
Fot. Facebook/OSP Zabrodzie Ksrg
Fot. Facebook/OSP Zabrodzie Ksrg
30 stycznia wojewoda mazowiecki ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatów: wołomińskiego, wyszkowskiego, ostrowskiego, węgrowskiego oraz siedleckiego. Alarm powodziowy ogłasza się, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego.
Fot. Wody Polskie
W komunikacie Wody Polskie informują, że codzienne raporty hydrologiczne i lodowe z sytuacji na Bugu i Jeziorze Zegrzyńskim są przekazywane do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Zagrożenie wynika stąd, że na przeważającym obszarze ujściowego odcinku Bugu utrzymuje się pokrywa lodowa, co ogranicza spływ kry oraz wód roztopowych i powoduje utrzymywanie się wysokich stanów w zlewni dolnego Bugu.
Jednocześnie jednak wielkość odpływu ze stopnia wodnego Dębe wzrasta, topnieje również lód na Jeziorze Zegrzyńskim. 29 stycznia stwierdzono wytworzenie się wolnej od lodu rynny na odcinku od stopnia Dębe do rejonu miejscowości Zegrze. Wody Polskie tłumaczą, że gospodarka na stopniu Dębe jest prowadzona w taki sposób, by minimalizować ryzyko wystąpienia zatoru na ujściowym odcinku Bugu.
Państwowe Gospodarstwo wyjaśnia, że na najbliższe dni prognozowane są niewysokie temperatury dodatnie, co powinno sprzyjać powolnemu topnieniu pokrywy lodowej. Ruchy materiału lodowego mogą jednak doprowadzić do utworzenia się zatoru, do czego doszło już 28 stycznia.
Wody Polskie podkreśliły, że prowadzą przygotowania do prac udrożnieniowych mających w długiej perspektywie zapewnić optymalne warunki przepływu w Bugu. W tym roku opracowana ma zostać dokumentacja projektowa.
Mazowsze. Wysoki stan w rzekach. Powodem roztopy i piętrząca się kra – ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.