Partnerzy portalu

Kraków. Zaczęła się budowa zbiornika retencyjnego

Opublikowano: 19-02-2024 Źródło: UM Kraków

W Krakowie, po niemal dwóch latach przygotowywania koncepcji odwodnienia oraz projektu budowlanego, rozpoczęła się budowa zbiornika retencyjnego przy ul. Folwarcznej.


Fot. UM Kraków Fot. UM Kraków
  • Przystąpiono do zdejmowania ponad metrowej warstwy humusu
  • Zbiornik o powierzchni 1290 m2 gotowy ma być pod koniec wakacji
  • Celem tego typu zadań w Krakowie jest adaptacja miasta do szybko postępujących zmian klimatu

W komunikacie poinformowano, że początkowo odbyła się szczegółowa inwentaryzacja podziemnych drenaży, nieujętych na przestrzeni lat w żadnej dokumentacji (na miejscu cały czas pracuje geodeta).

W miejscu przyszłego zbiornika retencyjnego przystąpiono już także do zdejmowania ponad metrowej warstwy humusu. Poza tym zamontowano trzy pierwsze studnie kanalizacyjne na rurociągu o średnicy DN500, trwają prace na wylocie kanalizacji DN800 do rowu w rejonie ul. Frasia.

Fot. UM Kraków Fot. UM Kraków

Budowany zbiornik o powierzchni 1290 m2 gotowy ma być pod koniec wakacji tego roku. Powstanie także droga techniczna umożliwiająca systematyczne czyszczenie i konserwację nowej infrastruktury.


W stolicy Małopolski za miejską infrastrukturę deszczową odpowiada jednostka Klimat–Energia–Gospodarka Wodna (KEGW), która obecnie analizuje 12 ofert złożonych w przetargu na budowę w tym rejonie (przy ul. Burzowej) kolejnych dwóch zbiorników (330 m² oraz 2608 m²), a także przebudowę rowu na długości 406 m.

Celem wszystkich tych zadań jest odciążenie kanalizacji deszczowej na obszarze, gdzie w trakcie intensywnych opadów rowy zamieniają się w rwące strumyki. Nowe zbiorniki mają poprawić nie tylko gospodarkę wodami opadowymi, ale także zmniejszyć ryzyko powodziowe. Jak tłumaczy KEGW, przez tę część Krakowa przepływa kilka rzek, w tym m.in. Burzowiec, Baranówka i Struga Rusiecka.

Budowa infrastruktury deszczowej to część Planu Ograniczenia Skutków Powodzi oraz Odwodnienia Miasta Krakowa. Celem jest adaptacja miasta do szybko postępujących zmian klimatu.

Przeczytaj także: Kraków. Kaskada pięciu zbiorników – rusza budowa ostatniego

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!