We Wrocławiu, na obszarze w pobliżu rzeki Ślęzy, zbudowano park Krzycki. Teren posiada dwie funkcje: rekreacyjną i retencyjną.

Park Krzycki powstał w rejonie ul. Racławickiej i Skarbowców. Pierwotnie planowano w tym miejscu kolektor o średnicy ponad 1 m, którym woda opadowa z terenu osiedla Krzyki miała być odprowadzana do Ślęzy. Na wniosek mieszkańców plany jednak zrewidowano. Co prawda główny cel utrzymano, ale zdecydowano się na rozwiązania retencyjne – zatrzymywanie deszczówki w zbiornikach na terenie parku.
Olszówkę Krzycką, czyli prawy dopływ Ślęzy, wyczyszczono i poddano renowacji. Wykonano zastawki, dzięki którym można spowalniać przepływ i zatrzymywać części wód opadowych. Zbudowano przepusty, którymi połączono tereny zieleni, jak i osiedla mieszkaniowe z samym parkiem.
Fot. Tomasz Hołod/UM Wrocław
Wrocław – jak to działa?
Woda deszczowa, która do tej pory zalewała okoliczne ulice, będzie spływała do uporządkowanego koryta Olszówki Krzyckiej, a dalej do trzech zbiorników retencyjnych. Do Ślęzy ma być kierowana dopiero wtedy, gdy koryto będzie wypełnione. Dodatkowo, wody nadmiarowe, poprzez rowy, zbierane będą w rozlewiskach.
Fot. Tomasz Hołod/UM Wrocław
Przeczytaj także: Wrocław. Kładką nad rzeką chcą połączyć dwie gmin

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.