Wspólny prysznic w Bogocie? To nie romantyczna propozycja turystyczna, a skutki ogromnej suszy i fenomenu meteorologicznego El Nino, które nawiedziły regiony Kolumbii i Ekwadoru. W Bogocie od tygodnia wprowadzono racjonowanie wody dla prawie 9 mln mieszkańców.
Bogota. Fot. snaptitude/ Adobe Stock
W stolicy Kolumbii mieszka blisko 7,2 mln osób, w okolicznych wioskach dodatkowe 2 mln. Dostęp do wody pitnej mają dzięki systemowi wodnemu Parku Narodowego Chingaza, w skład którego wchodzi około 40 jezior polodowcowych, z których największym jest Chingaza o powierzchni 88 ha. Należą do niego także jeziora zaporowe Chuza i San Rafael, w których stan wody, w wyniku obecnej suszy, spadł do zaledwie 17 procent. Oznacza to, że 70 % źródeł wody pitnej dla metropolii jest bliskie zupełnemu wyczerpaniu.
24 godziny bez wody
Choć uciążliwe susze w regionie zdarzały się już wcześniej, to pierwszy moment w historii miasta, kiedy władze zostały zmuszone do podjęcia radykalnych kroków. Pod koniec zeszłego tygodnia zdecydowano się na racjonowanie wody. Bogotę i 11 okolicznych miejscowości podzielono na 9 stref, do których dostawy bieżącej wody będą wstrzymywane kolejno na 24 godziny.
Bogota Rations Water Amidst Colombia Drought, Implementing Four-Minute Showers https://t.co/e2kKMwtcwM pic.twitter.com/emScD1ogQ6
— Global News Now (@Arabicnews66819) April 12, 2024
System wprowadzono w czwartek 11 kwietnia. Władze zapewniły jednak, że istnieją plany awaryjne gwarantujące szkołom i szpitalom ciągłość dostaw.
Zmiany klimatu i El Nino
Przyczyny kryzysu wodnego w stolicy Kolumbii są trojakie:
- ogólne zmiany klimatyczne i idące za nimi ocieplenie klimatu
- El Nino - czyli anomalia pogodową występującą na Oceanie Spokojnym, przez którą w Kolumbii wzrasta temperatura powietrza i maleją opady atmosferyczne
- specyficzne umiejscowienie Bogoty, która w przeciwieństwie do większości miast na całym świecie (korzystających z zasobów warstw wodonośnych) prawie całą wodę pitną czerpie z wód powierzchniowych
Burmistrz Bogoty wezwał mieszkańców, do podjęcia wyjątkowych starań i zmiany swoich nawyków, aby maksymalnie ograniczyć zużycie wody. Wśród proponowanych działań wymieniał m.in.: krótsze prysznice lub prysznice brane razem z partnerem, zakręcanie kranu podczas golenia i zbieranie deszczówki.
To nie jest chwilowy kryzys
Minister środowiska Kolumbii Susana Muhamad zaapelowała do władz stolicy, aby opracowały długoterminowy plan gospodarowania kurczącymi się zasobami wodnymi.
Doszliśmy do punktu, w którym nie możemy oczekiwać, że woda będzie płynąć tak jak dawniej, jeśli nie będziemy szanować naturalnego cyklu zaopatrzenia zbiorników, jeśli nie będziemy szanować naturalnego cyklu wody – powiedziała minister podczas poniedziałkowej konferencji prasowej i wezwała do powołania grupy zadaniowej, która miałaby ograniczyć ekspansję miejską Bogoty w kierunku obszarów naturalnych.
Armando Sarmiento, profesor ekologii na Uniwersytecie Javeriana w Bogocie w wypowiedzi udzielonej CNN, zauważył jednak, że choć trudno przewidzieć, jak będzie ewoluował klimat w nadchodzących latach, zarówno miasto, jak i cały kraj muszą być lepiej przygotowane na przyszłe kryzysy - i to na znacznie większą skalę. Nie można ograniczać się do „zakręcania kranu podczas mycia zębów”.
W chwilach kryzysu wszyscy skupiają się na indywidualnych rozwiązaniach, na przykład ograniczaniu kąpieli, ale to nie rozwiąże problemu - szczególnie w Bogocie, która jest również jednym z najbardziej ruchliwych obszarów przemysłowych Kolumbii – podkreślił naukowiec i dodał: jako społeczeństwo musimy ponownie przemyśleć sposób korzystania z wody.
Nie tylko Kolumbia
Bliskie wyczerpania zasobów wody pitnej jest także miasto Meksyk – w aglomeracji żyje ponad 22,5 mln osób. W niektórych dzielnicach od grudnia 2023 r. brakuje wody, a oczekiwanie na porę deszczową, która zwyczajowo powinna się rozpocząć w maju, jest pełne napięcia i niepewności, gdyż od lat obserwuje się, że deszczu spada coraz mniej.
W Ekwadorze przez niedoborami wody, powodującymi przerwy w dostawie prądu, stanęły niektóre firmy i urzędy. Choć prezydent kraju deficyty energii elektrycznej tłumaczy suszą i sabotażem, prawda jest taka, że Ekwador w znacznym stopniu zależy od hydroelektrowni i dostaw energii z sąsiedniej Kolumbii, która wstrzymała jej eksport, aby uchronić się przed koniecznością blackoutów na własnym terenie.
Przeczytaj także: Powódź błyskawiczna zalała Dubaj [FILMY]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.