W dniach 19–21 czerwca zorganizowano II Konferencję Zielona Retencja. Wydarzenie wyznacza nowe standardy w podejściu do zagospodarowania i oczyszczania wód opadowych przy wykorzystaniu zieleni. Organizatorzy spotkania w Gdańsku to Gdańskie Wody, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie i Gdańska Fundacja Wody.
Spacer ścieżką ogrodów deszczowych podczas konferencji Zielona Retencja. Fot. Gdańskie Wody
Zielona Retencja to pierwsza w kraju konferencja będąca esencją praktycznej wiedzy na temat wykorzystania zieleni do zagospodarowania i oczyszczania wód opadowych. Warsztaty, pokazy, dyskusje i prelekcje, dają uczestnikom konkretne narzędzia i umiejętności potrzebne do skutecznych działań na rzecz retencji wód opadowych i adaptacji do zmian klimatu.
Dzień I
Na otwarcie wydarzenia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji przygotował wystąpienie „Zielona Retencja – jak zacząć?”. Dzień pierwszy to także debata na temat wody i zieleni, a także warsztaty terenowe na temat planowania, projektowania i utrzymywania ogrodów deszczowych, komputerowe warsztaty z modelowania hydrodynamicznego i wyznaczania ścieżek spływu na podstawie ukształtowania terenu miasta Rumi i z analizy danych pomiarowych.
Dzień II
Drugi dzień konferencji obejmuje liczne prelekcje na tematy dotyczące wzrostu zielonej retencji, krajowego systemu wspierania jej rozwoju, regionalnego wsparcia zielono-błękitnej transformacji miast, problematyki wód opadowych z perspektywy przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i możliwości dofinansowania zielonej retencji z funduszy europejskich.
W ramach forum uczestnicy korzystają z wiedzy ekspertów w zakresie analizy danych pomiarowych, wyznaczania ścieżek spływu wody, modelowania hydrodynamicznego, zarządzania wodą w Poznaniu, finansowania zielonej retencji, wytycznych dla projektantów, analiz opadowych oraz planowania, realizacji i utrzymaniu projektów. Panele dyskusyjne dotyczą ochrony mokradeł w miastach i ochrony drzew, czyli istotnego elementu systemu retencyjnego.
Sesja Zielona Retencja obejmuje przykłady Gdańskich Wód, retencji leśnej w Poznaniu, renaturyzacji wód, możliwości oczyszczania wód opadowych w ogrodach deszczowych oraz miejskich planów adaptacji.
Wycieczki terenowe zorganizowano tak, by pokazać wodowanie wysp, mikrolas deszczowy, ogród deszczowy w skrzyni oraz ogrody deszczowe.
Dzień III
Dzień trzeci przygotowano pod kątem roli wodociągów we wdrażaniu zielonej retencji (debata), wytycznych dotyczących odwodnienia dróg i ulic, zagospodarowania wód opadowych, standardów retencji dla Poznania, identyfikacji obszarów zagrożonych wodami opadowymi, historii warszawskich standardów zieleni. Ostatni element to dyskusja o odpowiedzialności biznesu w ramach adaptacji do zmian klimatu.
Patronem medialnym wydarzenia jest portal inzynieria.com.
II Konferencja Zielona Retencja w Gdańsku. Zobacz fotogalerię
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.