W obliczu rosnących wyzwań związanych z zarządzaniem wodami i ochroną przed powodziami, efektywna komunikacja oraz szeroko pojęta edukacja stają się fundamentami skutecznej strategii zarządzania kryzysowego i ochrony środowiska. Zmieniający się klimat, rosnąca liczba katastrof naturalnych, takich jak powodzie i susze stawiają przed nami nowe, złożone wyzwania. W tej dynamicznej rzeczywistości kluczowe znaczenie ma nie tylko efektywne zarządzanie technicznymi aspektami ochrony wód, ale również umiejętność skutecznej komunikacji z społeczeństwem oraz edukacja dotycząca gospodarki wodnej.
Jak skutecznie komunikować w sytuacjach kryzysowych, aby informować, edukować i przekonywać? Jak oswoić mieszkańców z tematem retencji, zmian klimatycznych i gospodarowania wodami opadowymi? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci z wiodących instytucji zajmujących się zarządzaniem wodami oraz specjalista ds. komunikacji podczas nadchodzącej sesji komunikacja i edukacja na III Kongresie Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej.
Prelegenci:
Wojciech Kozak - Dyrektor RZGW w Krakowie
Temat prelekcji: Komunikacja w sytuacjach kryzysowych. Współpraca i koordynacja działań służb na przykładzie RZGW w Krakowie
Współczesna komunikacja, zdominowana przez Internet i media społecznościowe, wymusza na instytucjach publicznych szybką reakcję, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Kryzysy, które pojawiają się nagle, wymagają starannie zaplanowanej komunikacji. Zarządzanie gospodarką wodną przez RZGW w Krakowie jest złożonym procesem, obejmującym m.in. powodzie, susze, zanieczyszczenia rzek, kontrolę pozwoleń wodnoprawnych oraz przestrzeganie standardów środowiskowych. RZGW w Krakowie skutecznie wykorzystuje narzędzia komunikacji kryzysowej i współpracuje z innymi służbami, co pozwala na efektywne minimalizowanie i ograniczanie skutków kryzysów.
Agnieszka Kowalkiewicz - Gdańskie Wody sp. z o.o.
Temat prelekcji: Moż/rze bez plastiku – jak mówić o zanieczyszczeniu deszczówki?
Plastik, mimo że miał ułatwiać życie, stanowi teraz poważne zagrożenie dla środowiska, w tym dla zwierząt morskich i ludzi. W Polsce rocznie wypala się około 40 miliardów papierosów, z czego 65% niedopałków trafia do środowiska, zamiast do kosza. Niedopałki są jednymi z najczęściej wyrzucanych śmieci na świecie i często spotykane na plażach oraz brzegach wód. Prezentacja skupi się na metodach edukacji społecznej, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat tego problemu.
Bogna Dominiak - Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy sp. z o.o.
Temat prelekcji: Deszcz to zysk, czyli jak oswoić mieszkańców z tematem retencji, zmian klimatycznych i gospodarowania wodami opadowymi.
Kampania „Deszcz to zysk” była częścią programu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej oraz dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”. Akcja była skierowana do mieszkańców w każdym wieku i wykorzystywała różne formy przekazu, aby uświadomić, że zmiany klimatyczne to rzeczywistość, a nie slogan. Celem kampanii było promowanie mądrego gospodarowania wodami opadowymi i zmiany postrzegania deszczu jako cennego zasobu, który przynosi korzyści wszystkim mieszkańcom.
Piotr Bucki
Temat prelekcji: Rola edukacji i komunikacji w kształtowaniu świadomości społecznej
Piotr Bucki to ekspert w dziedzinie komunikacji, jest znany z umiejętności przekładania trudnych tematów na proste i zrozumiałe komunikaty. Od 20 lat pomaga organizacjom na całym świecie w skutecznym informowaniu i edukowaniu. Jego książki i wystąpienia, w tym popularne TEDx SGH, zdobyły ogromne uznanie.
III Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej
Zapraszamy do REJESTRACJI przez STRONĘ KONGRESU. Więcej informacji na temat programu GWiOP, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.