Jak skutecznie komunikować w sytuacjach kryzysowych, aby informować, edukować i przekonywać? Jak oswoić mieszkańców z tematem retencji, zmian klimatycznych i gospodarowania wodami opadowymi? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci z wiodących instytucji zajmujących się zarządzaniem wodami oraz specjalista ds. komunikacji podczas nadchodzącej sesji komunikacja i edukacja na III Kongresie Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. 

Prelegenci: 

Wojciech Kozak - Dyrektor RZGW w Krakowie

Temat prelekcji: Komunikacja w sytuacjach kryzysowych. Współpraca i koordynacja działań służb na przykładzie RZGW w Krakowie 

Współczesna komunikacja, zdominowana przez Internet i media społecznościowe, wymusza na instytucjach publicznych szybką reakcję, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Kryzysy, które pojawiają się nagle, wymagają starannie zaplanowanej komunikacji. Zarządzanie gospodarką wodną przez RZGW w Krakowie jest złożonym procesem, obejmującym m.in. powodzie, susze, zanieczyszczenia rzek, kontrolę pozwoleń wodnoprawnych oraz przestrzeganie standardów środowiskowych. RZGW w Krakowie skutecznie wykorzystuje narzędzia komunikacji kryzysowej i współpracuje z innymi służbami, co pozwala na efektywne minimalizowanie i ograniczanie skutków kryzysów.

Agnieszka Kowalkiewicz - Gdańskie Wody sp. z o.o.

Temat prelekcji: Moż/rze bez plastiku – jak mówić o zanieczyszczeniu deszczówki?

Plastik, mimo że miał ułatwiać życie, stanowi teraz poważne zagrożenie dla środowiska, w tym dla zwierząt morskich i ludzi. W Polsce rocznie wypala się około 40 miliardów papierosów, z czego 65% niedopałków trafia do środowiska, zamiast do kosza. Niedopałki są jednymi z najczęściej wyrzucanych śmieci na świecie i często spotykane na plażach oraz brzegach wód. Prezentacja skupi się na metodach edukacji społecznej, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat tego problemu.

Bogna Dominiak - Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy sp. z o.o.

Temat prelekcji: Deszcz to zysk, czyli jak oswoić mieszkańców z tematem retencji, zmian klimatycznych i gospodarowania wodami opadowymi.

Kampania „Deszcz to zysk” była częścią programu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej oraz dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”. Akcja była skierowana do mieszkańców w każdym wieku i wykorzystywała różne formy przekazu, aby uświadomić, że zmiany klimatyczne to rzeczywistość, a nie slogan. Celem kampanii było promowanie mądrego gospodarowania wodami opadowymi i zmiany postrzegania deszczu jako cennego zasobu, który przynosi korzyści wszystkim mieszkańcom.

Piotr Bucki 

Temat prelekcji: Rola edukacji i komunikacji w kształtowaniu świadomości społecznej

Piotr Bucki to ekspert w dziedzinie komunikacji, jest znany z umiejętności przekładania trudnych tematów na proste i zrozumiałe komunikaty. Od 20 lat pomaga organizacjom na całym świecie w skutecznym informowaniu i edukowaniu. Jego książki i wystąpienia, w tym popularne TEDx SGH, zdobyły ogromne uznanie.


III Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej

Zapraszamy do REJESTRACJI przez STRONĘ KONGRESU. Więcej informacji na temat programu GWiOP, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.