To właśnie ten temat będzie poruszony podczas jednego z paneli dyskusyjnych na III Kongresie Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Prowadzącym panelu będzie Piotr Ziętara, a do dyskusji zaproszono wybitnych ekspertów z branży.

Wśród uczestników panelu znajdą się: 

Robert Gajda z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Robert Gajda posiada doświadczenie w tworzeniu i realizowaniu strategii działania w spółkach prawa handlowego oraz rozległą wiedzę w prowadzeniu i realizacji dużych projektów, w tym unijnych ukierunkowanych na ochronę środowiska. W 2019 roku objął  stanowisko Prezesa Zarządu Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z.o.o. w Kole. Doprowadził do wybudowania jednej z najnowocześniejszych w Polsce instalacji oczyszczania ścieków, wpisującej się w Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym poprzez przeróbkę całego osadu pościekowego w nawóz dla rolnictwa. Jest pomysłodawcą pilotażowego programu walki z suszą hydrologiczną na terenie powiatu kolskiego,

Wojciech Kozak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie

Wojciech Kozak w latach 2010-2014 pełnił funkcję wicemarszałka w Zarządzie Województwa Małopolskiego IV kadencji, odpowiedzialnego za ochronę zdrowia, politykę społeczną i prorodzinną, infrastrukturę przeciwpowodziową oraz rolnictwo. Jego kadencja jako wicemarszałka była kontynuowana w kolejnej kadencji. Po wyborach w 2018 roku pozostał radnym sejmiku małopolskiego. W styczniu 2019 roku objął stanowisko dyrektora ds. sprzedaży aglomeracyjnej w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie.

Renata Tomusiak z MPWiK w m.st. Warszawie S.A.

Renata Tomusiak od 11 września 2016 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu MPWiK w m.st. Warszawie S.A. największego przedsiębiorstwa branżowego w Polsce, świadczącego usługi wodociągowo – kanalizacyjne na terenie aglomeracji stołecznej. Współzarządzana przez nią Spółka pozostaje największym beneficjentem funduszy unijnych w sektorze świadczonych usług oraz liderem w zakresie nowoczesnych technologii wod.-kan.

dr hab. inż. Krzysztof Witkowski z Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.

Dr hab. inż. Krzysztof Witkowski jest obecnie Profesorem na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Członek Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Sektorze Gospodarki Wodno-Ściekowej oraz Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. Autor publikacji w branżowych czasopismach wod-kan.

Paweł Sikorski z Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie"

Paweł Sikorski od 2008 r. stale współpracuje z Izbą Gospodarczą „Wodociągi Polskie”, którą reprezentuje m.in. przed organami administracji rządowej. Z ramienia IGWP uczestniczył w pracach komisji parlamentarnych. Współtworzył i opiniował akty prawne oraz dokumenty przesyłane do konsultacji przez European Federation of National Associations of Water Services (EurEau). W ramach obsługi prawnej doradzał również przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym, będącym członkami IGWP. Od 1 stycznia 2023 r. pełni funkcję prezesa Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.

Panel dyskusyjny zatytułowany „Przyszłość taryfikacji usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę: w którym kierunku zmierza kwestia regulacji taryfowych?” skupi się na kilku kluczowych zagadnieniach mających znaczący wpływ na funkcjonowanie sektora wodno-kanalizacyjnego.

Podczas dyskusji poruszone zostaną następujące kwestie:

  • Dotychczasowa praktyka PGW Wody Polskie w zakresie zatwierdzania taryf za wodę i ścieki i jej konsekwencje dla kondycji przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych

  • ⁠„Katalog rozbieżności” między regulatorem a branżą wodno-kanalizacyjną

  • ⁠Plany legislacyjne dotyczące zmiany ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków zakładające przywrócenia radom gmin kompetencji do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki

  • Nowa rola PGW Wody Polskie w procesie taryfikacji

  • Przewidywane konsekwencje zasadniczych zmian w procesie taryfikacji dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych i jakości wykonywanych przez nie zada

Dyskusje podczas tego panelu mają na celu nie tylko zrozumienie obecnych wyzwań i rozbieżności, ale także wypracowanie.

III Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej

Zapraszamy do REJESTRACJI przez STRONĘ KONGRESU. Więcej informacji na temat programu GWiOP, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.