W kontekście gospodarki wodno-kanalizacyjnej, kwestie finansowe mają kluczowe znaczenie dla stabilności całego sektora. Nie można mówić o sprawnie działających wodociągach i kanalizacji bez odpowiednich taryf, które zapewnią środki na ich prawidłowe funkcjonowanie.
To właśnie ten temat będzie poruszony podczas jednego z paneli dyskusyjnych na III Kongresie Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Prowadzącym panelu będzie Piotr Ziętara, a do dyskusji zaproszono wybitnych ekspertów z branży.
Wśród uczestników panelu znajdą się:
Robert Gajda z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Robert Gajda posiada doświadczenie w tworzeniu i realizowaniu strategii działania w spółkach prawa handlowego oraz rozległą wiedzę w prowadzeniu i realizacji dużych projektów, w tym unijnych ukierunkowanych na ochronę środowiska. W 2019 roku objął stanowisko Prezesa Zarządu Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z.o.o. w Kole. Doprowadził do wybudowania jednej z najnowocześniejszych w Polsce instalacji oczyszczania ścieków, wpisującej się w Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym poprzez przeróbkę całego osadu pościekowego w nawóz dla rolnictwa. Jest pomysłodawcą pilotażowego programu walki z suszą hydrologiczną na terenie powiatu kolskiego,
Wojciech Kozak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie
Wojciech Kozak w latach 2010-2014 pełnił funkcję wicemarszałka w Zarządzie Województwa Małopolskiego IV kadencji, odpowiedzialnego za ochronę zdrowia, politykę społeczną i prorodzinną, infrastrukturę przeciwpowodziową oraz rolnictwo. Jego kadencja jako wicemarszałka była kontynuowana w kolejnej kadencji. Po wyborach w 2018 roku pozostał radnym sejmiku małopolskiego. W styczniu 2019 roku objął stanowisko dyrektora ds. sprzedaży aglomeracyjnej w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie.
Renata Tomusiak z MPWiK w m.st. Warszawie S.A.
Renata Tomusiak od 11 września 2016 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu MPWiK w m.st. Warszawie S.A. największego przedsiębiorstwa branżowego w Polsce, świadczącego usługi wodociągowo – kanalizacyjne na terenie aglomeracji stołecznej. Współzarządzana przez nią Spółka pozostaje największym beneficjentem funduszy unijnych w sektorze świadczonych usług oraz liderem w zakresie nowoczesnych technologii wod.-kan.
dr hab. inż. Krzysztof Witkowski z Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.
Dr hab. inż. Krzysztof Witkowski jest obecnie Profesorem na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Członek Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Sektorze Gospodarki Wodno-Ściekowej oraz Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. Autor publikacji w branżowych czasopismach wod-kan.
Paweł Sikorski z Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie"
Paweł Sikorski od 2008 r. stale współpracuje z Izbą Gospodarczą „Wodociągi Polskie”, którą reprezentuje m.in. przed organami administracji rządowej. Z ramienia IGWP uczestniczył w pracach komisji parlamentarnych. Współtworzył i opiniował akty prawne oraz dokumenty przesyłane do konsultacji przez European Federation of National Associations of Water Services (EurEau). W ramach obsługi prawnej doradzał również przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym, będącym członkami IGWP. Od 1 stycznia 2023 r. pełni funkcję prezesa Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
Panel dyskusyjny zatytułowany „Przyszłość taryfikacji usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę: w którym kierunku zmierza kwestia regulacji taryfowych?” skupi się na kilku kluczowych zagadnieniach mających znaczący wpływ na funkcjonowanie sektora wodno-kanalizacyjnego.
Podczas dyskusji poruszone zostaną następujące kwestie:
-
Dotychczasowa praktyka PGW Wody Polskie w zakresie zatwierdzania taryf za wodę i ścieki i jej konsekwencje dla kondycji przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych
-
„Katalog rozbieżności” między regulatorem a branżą wodno-kanalizacyjną
-
Plany legislacyjne dotyczące zmiany ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków zakładające przywrócenia radom gmin kompetencji do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki
-
Nowa rola PGW Wody Polskie w procesie taryfikacji
-
Przewidywane konsekwencje zasadniczych zmian w procesie taryfikacji dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych i jakości wykonywanych przez nie zada
Dyskusje podczas tego panelu mają na celu nie tylko zrozumienie obecnych wyzwań i rozbieżności, ale także wypracowanie.
III Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej
Zapraszamy do REJESTRACJI przez STRONĘ KONGRESU. Więcej informacji na temat programu GWiOP, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.