Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB, Odrą poniżej Głogowa przemieszcza się fala wezbraniowa w strefie wody wysokiej. Stany będą rosły powyżej alarmowych w Nowej Soli, Cigacicach, Nietkowie, Połęcku i Słubicach, a w Białej Górze początkowo powyżej stanu ostrzegawczego, następnie alarmowego.
Fala na Odrze podnosi się w Cigacicach. Fot. OSP Cigacice
Aktualne stany wody na stacjach hydrologicznych:
- Nowa Sól – stan aktualny 646 cm (trend bez zmian), stan alarmowy 430 cm
- Cigacice – stan aktualny 610 cm (trend rosnący), stan alarmowy 400 cm
- Połęcko – stan aktualny 420 cm (trend rosnący), stan alarmowy 350 cm
- Nietków – stan aktualny 603 cm(trend rosnący), stan alarmowy 400 cm
Opis sytuacji hydrologicznej (godz. 08:00, 23.09.2024)
Stany wody w dorzeczu Odry układają się w strefie wody wysokiej i średniej, lokalnie niskiej. Stan średni obserwowano na Kłodnicy, Nysie Łużyckiej, Prośnie i Gwdzie oraz lokalnie na Odrze, Nysie Kłodzkiej, Strzegomce, Kaczawie, Bobrze, Kwisie, Warcie i Noteci. Stan niski zanotowano na Małej Panwi, Widawce, Nerze, Drawie i Inie oraz lokalnie na Kwisie, Warcie i Noteci.
W dorzeczu Wisły poziomy wody znajdują się w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Stan wysoki obserwowany jest lokalnie na górnej Wiśle. Średni dotyczy Brynicy, Popradu, Nidy, Bystrzycy, Tyśmienicy, Supraśli, Bzury, Drwęcy i Brdy oraz lokalnie Wisły, Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Białej Tarnowskiej, Kamiennej, Pilicy, Pisy, Liwca i Wkry.
Stany wody w dorzeczach rzek Przymorza, Pregoły i Niemna układają się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Stan średni obserwowano na Nogacie oraz lokalnie na Łynie. Na stacjach morskich poziom wody jest średni (Morze Bałtyckie, Zalew Szczeciński i Zalew Wiślany).
Stan alarmowy został przekroczony na 25 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 231 cm na stacji Głogów na Odrze.
Stan ostrzegawczy został przekroczony na:
- 3 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły;
- 15 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.
Prognoza fali kulminacyjnej na Odrze
Źródło: IMGW-PIB
Przeczytaj także: Fala kulminacyjna w Oławie. Możliwa powtórka z 1997 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.