• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zbiorniki retencyjne. Wolnej przestrzeni może nie być, ale wodę i tak da się zatrzymać

Opublikowano: 09-10-2024 Źródło: zewnętrzne

Polskie miasta i funkcjonujące w nich podmioty stoją przed wyzwaniem poradzenia sobie z coraz częstszymi opadami nawalnymi, które zamieniają się w tzw. powodzie błyskawiczne. Na szczęście z jednej strony coraz bardziej zmienia się sposób planowania przestrzennego i w ogóle patrzenia na przestrzeń pod kątem potrzeby zagospodarowania deszczówki, a z drugiej, nawet jeśli tej przestrzeni jest niewiele, istnieją rozwiązania, które ten brak niwelują, pozwalając z powodzeniem także na niewielkim i mocno zurbanizowanym obszarze stosować rozwiązania z zakresu retencji.


Fot. getartstudio/Adobe Stock Fot. getartstudio/Adobe Stock

Świetną odpowiedzią na te wyzwania się podziemne zbiorniki retencyjno-rozsączające firmy HAURATON Polska. Wykonuje się je ze skrzynek RAUSIKKO, które pokrywane są membraną PEHD o grubości 2 mm pomiędzy dwiema warstwami geowłókniny 400 g/m2. Inspekcja oraz serwisowanie zbiorników jest możliwe dzięki zastosowaniu kanałów sedymentacyjno-płuczących. Tutaj przykład projektów kanałów z jednym i dwoma kanałami:

RAUSIKKO BOX RAUSIKKO BOX

Zbiornik RAUSIKKO Zbiornik RAUSIKKO

Do zbiorników trafiać może woda zebrana choćby z parkingów, dlatego kluczową cechą jest szczelność, którą zapewnia się poprzez spawanie membrany PEHD w miejscach jej łączenia. Warto podkreślić, że w przypadku takich miejsc, jak właśnie parkingi czy place składowe, firma oferuje skrzynki odporne na większe obciążenia (do klasy SLW 60).

Zbiorniki retencyjne. Budowa wcale nie musi był kłopotliwa

Zbiorniki ze skrzynek RAUSIKKO to rozwiązanie bardzo pasujące do borykających się z brakiem wolnej przestrzeni i zakorkowanych miast. Montaż przebiega szybko, gdyż skrzynki są lekkie, a do przechowywania materiałów nie potrzeba osobnego placu ani powodującego uliczne utrudnienia ciężkiego sprzętu. Kształt zbiornika, jego wysokość i szerokość można dopasować dowolnie pod kątem danej działki.

Cały czas funkcjonujemy w trudnej sytuacji ekonomicznej. Miasta czy prywatni inwestorzy muszą oglądać każdą złotówkę. Z pewnością ważny jest więc także fakt, iż wykonanie fundamentu pod zbiornik ze skrzynek jest po prostu tańsze niż pod betonowy. Jedno z zamówień realizowano w Szczecinie, co można zobaczyć na tym filmie:

Odwodnienie ma działać skutecznie i dyskretnie

Kolejnym, cieszącym się powodzeniem rozwiązaniem, stosowanym tam, gdzie możliwość zabudowy dużych zbiorników retencyjnych jest ograniczona, są kanały RECYFIX HICAP. Co znamienne, ich nazwa pochodzi od frazy high capacity, czyli duża pojemność. Łączą dwie funkcje: odwadniającą (dyskretna szczelina wlotowa) oraz retencyjną (zabudowany w ziemi pojemny kanał pozwala zatrzymać wodę z dużych opadów). Choć korpusy korytek są lekkie, to powstają z wytrzymałego tworzywa. Dodatkowo szczeliny wlotowe wykonuje się z żeliwa sferoidalnego bądź stali nierdzewnej. Zbudowane z nich kanały są odporne na działanie substancji chemicznych. Co dodatkowo ważne z punktu widzenia miejskich architektów, minimalistyczny wygląd sprawia, że są niemal niewidoczne, dlatego dobrze komponują się z otaczającą przestrzenią.

Kanały RECYFIX HICAP zdecydowano się już zastosować choćby w centrum Warszawy (m.in. Plac Pięciu Rogów oraz biurowiec Varso Tower), Lublina (Dworzec Metropolitalny) czy Poznania. W stolicy Wielkopolski kanały RECYFIX HICAP wykorzystano do odwodnienia, poddanej renowacji, płyty Starego Rynku. Można to zobaczyć, oglądając poniższy film:

Ofertę firmy HAURATON Polska uzupełniają tunelowe systemy rozsączająco-retencyjne DRAINFIX TWIN, które pozwalają zwiększyć możliwości pojemnościowe zbiorników.

Na coraz częstsze gwałtowne opady wcale nie musimy spoglądać w miastach z obawą. Wystarczy tylko zmienić sposób myślenia i zdecydować się na skuteczne rozwiązania retencyjne. Pozwolą one zatrzymać deszczówkę w miejscu jej opadu i nie tyle spowolnić jej odpływ do kanalizacji, co nawet wykorzystać ją np. do nawadniania terenów zielonych, na cele gospodarcze czy przemysłowe, a także do tworzenia odpowiednich warunków dla roślin i zwierząt. Wszystkim nam przecież zależy, by żyć w nowoczesnych i bezpiecznych miastach, których podstawą funkcjonowania jest zrównoważony rozwój. By naszą rzeczywistość rozwijać, konieczne jest postawienie na sprawdzonych producentów i dostawców rozwiązań, odpowiadających współczesnym wymaganiom.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia