Podpisano umowę na opracowanie koncepcji rewitalizacji rzeki Dłubni. Celem prac przedprojektowych jest wskazanie najkorzystniejszego wariantu działań.

Dłubnia to dopływ Wisły, jej długość wynosi 51 km, średnia szerokość 3–4 m, a powierzchnia zlewni 272 km2 (cała znajduje się w woj. małopolskim). Zaczyna się okolicach Wolbromia, płynąc przez Wyżynę Olkuską, Wyżynę Miechowską, Płaskowyż Proszowicki do Niziny Wiślańskiej. Na Dłubni występują długie, bystre i płytkie odcinki żwirowe, ale widoczne są również zamulone meandry. Końcowy odcinek rzeki, poniżej zbiornika wodnego w Zesławicach, znajduje się w granicach administracyjnych Krakowa.
Dokumentacja, na którą podpisano umowę, będzie dotyczyć właśnie odcinka od zbiornika Zesławice do ujścia do Wisły. Koncepcją objęta zostanie zlewnia o powierzchni 55,1 km2 (Dłubnia i jej dopływy Baranówka oraz Burzowiec). Łącznie to 40,9 km sieci rzecznej, z czego 8,7 km stanowi Dłubnia.
Projektant dokona interdyscyplinarnej analizy zlewni, w tym pracować będzie nad zagadnieniami przyrodniczymi, hydrologicznymi, społecznymi oraz administracyjnymi. Celem jest zwiększenie bioróżnorodności w dolinie Dłubni oraz umożliwienie wykorzystania jej na cele turystyczne i rekreacyjne.
Przeczytaj także: Chcą zapobiegać podtopieniom. Prace na Wkrze będą regularne

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.